Na Pomorski FIP są zaproszeni wszyscy przedstawiciele pomorskich organizacji pozarządowych. Pomorski FIP odbywa się co 2 lata, w tym roku tematem przewodnim jest Kapitał Społeczny. Zapraszamy do zapoznania się z programem oraz czynnego uczestnictwa w FIP-ie, który jest nie tylko wydarzeniem integrującym środowisko, ale także platformą wymiany doświadczeń i regionalnym świętem III sektora.
PROGRAM:
14 PAŹDZIERNIKA:
14.00 – 14.30 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
14.30 – 15.00 OTWARCIE FORUM, PRZYWITANIE UCZESTNIKÓW
15.00 – 16.00 SESJA PLENARNA- DEBATA INAUGURUJĄCA FORUM:
KAPITAŁ SPOŁECZNY
Dyskusja, ma na celu próbę odnalezienia odpowiedzi na pytania ważne dla nas wszystkich:
- Co blokuje rozwój partnerstw i sieci
- Jakie formy kooperacji są najwłaściwsze w sytuacji powszechnego kryzysu zaufania
- Czy możemy sobie pozwolić na „samotną grę w kręgle”
- Jakie narzędzia możemy wykorzystać, aby przełamać izolacje i nadmierną konkurencję (wszystkich ze wszystkimi), zamieniając ją w powszechną kooperację
16.00 – 17.00 WYBORY DO POMORSKIEJ RADY ORGANIZACJI
17.00 – 17.30 PRZERWA KAWOWA
17.30 – 19.30 WARSZTATY:
I. Ekonomia społeczna – wymiana doświadczeń z Polski i Europy dotyczących sektora ekonomii społecznej.
II. Wpis NGO w KRS – wymiana doświadczeń w zakresie procesu rejestracji organizacji pozarządowych i zmiany wpisów do KRS, przedyskutowanie najczęściej pojawiających się problemy i próba ich rozwiązania.
III. Rola konsultacji społecznych – narzędzie partycypacji – czy władza chce słuchać mieszkańców, czy mogą mieć oni rzeczywisty wpływ na zarzadzanie ich miastem, gminą, powiatem, województwem, jakie warunku musza być spełnione aby miały rzeczywisty wpływ – to zagadnienia wokół których skupi się dyskusja w panelu.
IV. Niepełnosprawność, groźba marginalizacji społecznej -Niepełnosprawność to dziś bardzo chwytliwe „hasło wywoławcze” w życiu społecznym. Prowadzone kampanie i wielorakie działania przynoszą zmiany w mentalności, czasem w prawodawstwie. Czy jednak nie jest to tylko „zasłona pocieszenia” a sprawy niepełnosprawnych wciąż wymagają jasnych systemowych rozwiązań?”
V. Sektor NGO a Edukacja – dziś nie wystarcza już tylko wiedza wyniesiona z ławy szkolnej, równie ważne jest doświadczenie i umiejętności, które nabywamy w działaniu. Jaką rolę odgrywają w tym organizacje pozarządowe, a jaki mogłyby odgrywać ? Czy ogłoszony przez MEN rok – Szkoły z Pasją jest szansą na zwiększenie udziału ngo w procesie edukacji, szczególnie młodego pokolenia ?
19.30 – 20.00 PODSUMOWANIE WARSZTATÓW/WYBORÓW
20.00 KOLACJA, SPOTKANIE INTEGRACYJNE
00.00 NIESPODZIANKA
15 PAŹDZIERNIKA:
9.00 – 10.00 ROLA WYDZIAŁU POLITYKI SPOŁECZNEJ URZĘDU MIEJSKEIGO W GDAŃSKU W KREOWANIU WSPÓŁPRACY Z NGO
9.00 – 10.00 OTWARTE POSIEDZENIE PROP
10.00 – 11.30 EUROPEJSKI MEMORIAŁ PCHEŁKI NA MAKSA
10.00 – 11.30 INO MI SIĘ NIE ZGUB ( gra terenowa)
9.00 – 12.00 WYJAZD UCZESTNIKÓW
Serdecznie zapraszamy!