„Polska pięknieje”, Gdańsk też!

9 projektów, współfinansowanych z funduszy UE, zostało nagrodzonych w 8. edycji konkursu „Polska Pięknieje”. Zdaniem organizatorów, przedsięwzięcia te są dowodem na mądre inwestowanie pieniędzy UE. Specjalne wyróżnienie dostało Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.     


Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” jest organizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.  – Nagrodzone przedsięwzięcia, niezależnie od wielkości, mają wspólny mianownik – pasję i entuzjazm osób zaangażowanych w ich realizację. Są dowodem mądrego inwestowania środków UE – podkreśliła obecna na gali rozdania nagród minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.     


Jak mówiła, główną ideą konkursu jest piękno. – Nie wielkość projektu, nawet nie jego ciężar gatunkowy dla otoczenia, ale piękno. (…) Piękne jest też to, co jest funkcjonalne, przyjazne dla ludzi, którzy z tego korzystają – zaznaczyła. Szefowa MIR oceniła, że z każdym rokiem jest coraz trudniej wyłonić laureatów. – W tym roku kapituła konkursu miała naprawdę duży kłopot, żeby spośród ponad 200 projektów wybrać te do nominacji, a potem zwycięzców – mówiła.     


Projekty są wybierane w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka mobilna i wirtualna, turystyka aktywna, kultura i sztuka, miejsce przyjazne rodzinie, edukacja. Kapituła przyznała też wyróżnienie specjalne. Laureata mogli też wybrać internauci. Konkurs pokazuje wpływ funduszy europejskich na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany. Główną nagrodą w każdej kategorii jest statuetka +Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich+, tablica pamiątkowa, dyplom, pakiet materiałów promujących każdego z laureatów, a także liczne działania promocyjne.     


W kategorii kultura i sztuka nagrodzono projekt budowy siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Powstała ona na terenach poprzemysłowych, należących do nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego „Katowice”. Dotacja na ten cel z programu „Infrastruktura i Środowisko” wyniosła ponad 145,5 mln zł.


W kategorii rewitalizacja zwyciężył projekt dotyczący rewitalizacji budynku dworca w Ostródzie. Na ten cel trafiło ok. 3,3 mln zł z regionalnego programu operacyjnego (RPO). Obiekt zyskał też nowe funkcje kulturalne i edukacyjne. Znajdują się w nim m.in. świetlica artystyczna dla dzieci i młodzieży, Klub Plastyka Amatora oraz czytelnia. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu zostało laureatem w kategorii obiekt turystyczny. Blisko 50,5 mln zł z programu „Innowacyjna Gospodarka” trafiło na to przedsięwzięcie. Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku to zwycięzca w kategorii turystyka mobilna i wirtualna. Dofinansowanie UE z RPO woj. dolnośląskiego wyniosło ok. 450,2 tys. zł.


W kategorii aktywna turystyka zwyciężył projekt „Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na obszarze Doliny Środkowej Odry”. Celem projektu było przywrócenie nabrzeżom w miastach leżących wzdłuż Odry funkcji turystycznych i rekreacyjnych. Wsparcie UE wyniosło ponad 22,7 mln zł.


W kategorii miejsce przyjazne rodzinom uhonorowano projekt budowy Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie wraz interaktywną ekspozycją przedstawiającą proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem wydobywanego i przetwarzanego w Bełchatowie węgla brunatnego. Inwestycja otrzymała ponad 9,5 mln zł z łódzkiego RPO.


Park rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim to inwestycja, którą nagrodzono w kategorii edukacja. Unijne wsparcie wyniosło ok. 14 mln zł z RPO dla woj. lubelskiego. Park rekreacyjno-edukacyjny jest poświęcony zjawiskom natury i ekologii.


W głosowaniu internautów zwyciężył projekt dotyczący rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Dotacja UE to ponad 50,4 mln zł z pomorskiego RPO.     


Wyróżnienie specjalne otrzymało przedsięwzięcie dotyczące budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. To nie tylko muzeum poświęcone historii Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie. Działa tam ośrodek badawczo-naukowy oraz edukacyjno-szkoleniowy. Dotacja z programu „Infrastruktura i Środowisko” wyniosła ponad 107 mln zł.

 

 

 

PAP

Foto: facebook.com/solidaritycentre

Projekt i wykonanie: Mehowmy