Polska Akademia Dzieci, tym razem w Hadze!

9 lutego 2013 roku odbyła się inauguracja projektu International Academy of Kids w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze. Spotkanie było organizowane przez Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci (PAD), które rozpoczęło swoją działalność trzy lata temu w Gdańsku. Projekt PAD, autorstwa dr Agaty Hofman, zakłada umożliwienie dzieciom w wieku 6-12 lat rozwijanie indywidualnych pasji dzieci i dzielenie się nimi ze swoimi rówieśnikami poprzez wykłady na uczelniach wyższych oraz w innych ośrodkach naukowych. Drugim celem Polskiej Akademii Dzieci jest popularyzacja nauki wśród najmłodszych.

 

Młodym prelegentem podczas inauguracji był ośmioletni Ignaś Prost, który interesuje się między innymi pojazdami latającymi, lotami kosmicznymi, robotyką oraz Lego Mindstorms. Jednak tematem jego prezentacji były lasy deszczowe, których przyszłość jest dla niego ważna i chciał pokazać dzieciom, jak niszczycielskie mogą być działania człowieka zagrażające naszej planecie. Ignaś specjalnie na swój wykład przyniósł z domu kilka tropikalnych roślin w doniczkach pokazał również maskotki zwierząt zamieszkujących lasy deszczowe: krokodyla, tukana, małpy i wielu innych.

 

Drugi wykład wygłosił ekolog, miłośnik przyrody oraz specjalista od oceny stanu i zagrożeń środowiska, pan Piotr Szetela. Temat wystąpienia dorosłego prelegenta korespondował z prezentacją jego przedmówcy. Na początku dzieci naśladowały za panem Piotrem dźwięki spadającego deszczu i słuchały odgłosów tropikalnych zwierząt. Ekolog wspólnie z Ignasiem starali się zobrazować słuchaczom przy pomocy 8-metrowej miarki, jak dużo deszczu może spaść w takim lesie. Następnie pan Piotr przedstawił dzieciom różne zagrożenia związane z działalnością człowieka w lasach tropikalnych. Na przykład, nieuważnie wyrzucona kolorowa nakrętka od butelki może zostać połknięta przez tukana, który pomyli ją z jadalnym owocem, co skutkuje śmiercią ptaka. Kolejnym zagrożeniem, jest wycinanie lasów tropikalnych na cele upraw owoców, kawy, kakao lub innych roślin eksportowanych za granicę, często do Europy.


Po każdym z wykładów dzieci zadawały pytania prelegentom. Nawiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat przyczyn powstawania dziury ozonowej, podnoszenia się stanu wód w morzach oraz innych zmianach klimatycznych spowodowanych wycinaniem lasów tropikalnych. Szczególnie aktywny był jeden ze słuchaczy, 12-letni Tymek, który zadeklarował chęć przygotowania prezentacji na następne spotkanie 22 czerwca 2013 roku na temat swojej pasji – katastrof morskich.

 

W spotkaniu wzięło udział ponad 40 dzieci Polonii holenderskiej z różnych miast. Inaugurację prowadziła Ewa Międzobrodzka, wiceprezes Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci, która przedstawiła, jak funkcjonuje projekt Polska Akademia Dzieci w Polsce, zachęciła słuchaczy do udziału w konkursie blogowym oraz konkursie Młodzi Wynalazcy. Na końcu zaprosiła obecnych na spotkaniu na Międzynarodową Konferencję Nauką dla Dzieci, która odbędzie się dnia 31 maja 2013 roku na Politechnice Gdańskiej. Inaugurację otworzył oraz zamknął w imieniu Ambasady RP pan dr Piotr Perczyński, Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego oraz zastępca kierownika placówki. Koordynatorem projektu International Academy of Kids (IAK) w Holandii jest pani Małgorzata Iwańczuk – Prost.

 

 

Informacje o kolejnym spotkaniu w ramach projektu IAK będą dostępne na stronie: academyofkids.blogspot.com

 

 

Ewa Międzobrodzka

Projekt i wykonanie: Mehowmy