Policja dla Orkiestry

W najbliższą niedzielę, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz XX na całym świecie. Jak co roku z Orkiestrą zagrają również policjanci, którzy z ogromną satysfakcją włączą się do akcji zbiórki pieniędzy, ale nie tylko. Oprócz trwających od początku tygodnia szkoleń dla wolontariuszy, funkcjonariusze wezmą udział w zabezpieczeniu całej niedzielnej imprezy. Porządku publicznego będzie pilnowało blisko 1000 funkcjonariuszy.

 

To jednak nie wszystko! Policja przekazała również cenne przedmioty na licytację m. in. policyjne maskotki oraz piłka przekazana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z podpisami piłkarzy reprezentacji Polski z 2011 roku.


W trosce o bezpieczeństwo kwestujących podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej, policjanci aktywnie włączyli się w jego organizację. Do soboty włącznie będą się spotykać z szefami sztabów WOŚP i wolontariuszami, wskazując, na jakie zagrożenia mogą być narażeni i czego powinni unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze. Policjanci zostaną zapoznani z wzorami identyfikatorów Orkiestry, co ułatwi sprawdzanie legalności kwestujących osób. Zostanie również nawiązana współpraca z lokalnymi przedstawicielami sztabów Fundacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa wolontariuszom a także w razie wątpliwości potwierdzenia autentyczności identyfikatorów. Ponadto zostanie powołany specjalny sztab, który będzie na bieżąco monitorował stan bezpieczeństwa oraz będzie utrzymywał bezpośredni kontakt z organizatorami Wielkiego Finału.

 

Policjanci przypominają, że w każdym społeczeństwie są osoby, które szukają okazji łatwego wzbogacenia się, w sposób sprzeczny z prawem, często na ludzkiej krzywdzie. Dlatego poniżej zamieszczamy kilka drobnych wskazówek, których przestrzeganie na pewno przyczyni się do bezpieczeństwa wolontariuszy:

1. Unikajmy miejsc rzadko uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, a po zmroku parki lub skwery.

2. Nie chodźmy sami. Najlepiej zbierać datki w towarzystwie przyjaciół, kolegów.

3.W razie napadu nie starajmy się za wszelką cenę ratować skarbonki. Pamiętajmy, że Nasze zdrowie jest najważniejsze. Zapamiętajmy natomiast jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy.

4. Podczas ucieczki sprawcy, głośno wzywajmy pomocy i jak najszybciej przekażmy Policji informację o kradzieży.

5. Jeżeli podejrzewamy kogoś o złe zamiary, nie obawiajmy się skorzystać z pomocy osób dorosłych lub powiadomić Policję.

6. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy puszki z pieniędzmi bez nadzoru, ani pod opieką innych osób.

7. Nie zbierajmy pieniędzy w miejscach, gdzie jest duży tłok. Możemy nawet nie zauważyć zniknięcia puszki.

8. Zapamiętaj numery telefonów alarmowych: 997 lub 112 (połączenia bezpłatne).

 

Wszystkim kwestującym z Orkiestrą gdańska Policja życzy hojnych datków. Darczyńcom zaś szerokiego gestu w czasie licytacji i kwesty.

Projekt i wykonanie: Mehowmy