Polacy (prawie) w kosmosie!

Przemija magia, chociaż wielkie moce są. Nie wiesz, czy gwiazda spada, czy rzecz inna. I nie wiesz, czy przystoi bawić się w życzenia. Dopowiadamy do Szymborskiej – przystoi bawić się w marzenia, sześciu Polaków w finale kosmicznego konkursu!


Polacy w finale konkursu na eksperyment w kosmosie
W finale ogólnoświatowego konkursu na opracowanie pomysłu na naukowy eksperyment możliwy do przeprowadzenia w przestrzeni kosmicznej znalazło się aż sześciu Polaków. Konkurs zorganizowany został przez YouTube, Lenovo i Space Adventures we współpracy z agencją kosmiczną NASA, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Japońską Agencją Badań Kosmosu (JAXA).  Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem liczby finalistów, tuż za Stanami Zjednoczonymi (dziesięć drużyn-finalistów) oraz Indiami (dziewięć drużyn). Gdynię reprezentuje trzech licealistów Rafał Wesołowski, Krzysztof Kallas i Marcin Ruchniewicz.


Konkurs i głosowanie

Do 24 stycznia użytkownicy YouTube mogli głosować na najlepszy ich zdaniem finałowy eksperyment. Do wyłonienia zwycięzców zostali również zaproszeni znani naukowcy, tacy jak wybitny profesor Stephen Hawking, doradcy NASA oraz astronauci. Użytkownicy YouTube oraz jurorzy wybiorą sześciu regionalnych zwycięzców (po dwie drużyny z każdego z trzech regionów świata). Szczęśliwcy w marcu pojadą do Waszyngtonu na wielki finał YouTube Space Lab, podczas którego ogłoszone zostaną dwie zwycięskie drużyny.

Jesteśmy zachwyceni reakcją młodzieży na YouTube Space Lab – powiedział Zahaan Bharmal, szef marketingu Google na region Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki, który był pomysłodawcą konkursu – Uczestnicy stanęli na wysokości zadania, prezentując wielką wyobraźnię, kreatywność i pasję. Naszym celem była aktywizacja młodych naukowców, a liczba zgłoszeń pokazuje, że się to udało. Dzisiejsi finaliści Space Lab to przyszli odkrywcy. 

Spotkanie w Waszyngtonie – lot w stanie nieważkości i kosmiczne szkolenie
W Waszyngtonie sześciu zwycięzców doświadczy lotu w stanie nieważkości oraz odbierze laptopy Lenovo IdeaPad. Spośród finalistów jurorzy oraz internauci wyłonią dwóch zwycięzców, po jednym projekcie z każdej grupy wiekowej. Ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na znajdującej się 400 km od Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wykonywane doświadczenia będą transmitowane na żywo na YouTube.


Ponadto, zwycięzcy będą mogli wybrać jedną z dwóch nagród. Pierwsza propozycja to wycieczka na wyspę Tanegashima w Japonii, gdzie zobaczą start statku kosmicznego, na pokładzie którego przeprowadzany zostanie ich eksperyment w kosmosie. Alternatywą będzie podróż do Rosji, gdzie po ukończeniu 18 lat zwycięzcy mogą odbyć jedyne w swoim rodzaju szkolenie dla astronautów w Star City – miejscu doskonalenia rosyjskich kosmonautów.

Pracę chłopaków z Gdyni możecie zobaczyć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=3HxRl1SVF04&feature=player_embedded

 

 

 

Foto: Matt Wier

Projekt i wykonanie: Mehowmy