Pokaz filmów Marka Judkowiaka

„Jureczek” to jeden z jego najlepszych filmów- opowiada o bezdomnym akrobacie, który dzięki swojej pasji odnajduje sens w życiu. Film został nagrodzony aż  na 5 festiwalach.
Reżyser postanowił odwdzięczyć się pokazem swoich filmów osobom, które pomogły mu pokonać raka.

23 września, w piątek, o godzinie 19.00 w Ratuszu Staromiejskim będą wyświetlane najbardziej znane filmy reżysera. Oprócz wspomnianego „Jureczka” będzie  można zobaczyć dokumenty na temat sopockich artystów, w tym na przykład film o znanym Henryku Cześniku.
Mirek Judkowiak, mimo, że uczył się w Warszawie i Berlinie, silnie związany jest swoją twórczością z Trójmiastem. W latach 90. nakręcił 11 filmów dokumentalnych o trójmiejskich artystach. Jego dom w Gdyni był miejscem nagrywania teledysków do piosenek Kazika Staszewskiego oraz zespołu Big Cyc. Nakręcił dwa filmy o chorych na AIDS, później tworzył filmy krótkometrażowe. Opowiadały o mieszkańcach Trójmiasta, którzy żyli na granicy społeczeństwa, o ludziach, którzy są obok nas, a żyją w zupełnie innym świecie.
Do tej pory tworzył jedynie filmy dokumentalne, planuje jednak w przyszłości nakręcić swój pierwszy film fabularny.

Kilka lat temu wykryto u artysty nowotwór mózgu. W całym Trójmieście ruszyły wtedy koncerty i pokazy filmów, których dochody miały dofinansować operację Mirka Judkowiaka. Pieniądze udało się uzbierać. Dziś reżyser, po długiej walce, powoli powraca do zdrowia.

Piątkowe wydarzenie z całą pewnością jest pięknym gestem reżysera, ale także okazją, aby lepiej poznać  twórczość, która o mały włos zostałaby przerwana.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, zachęcamy więc wszystkich do udziału.
                                            

Ola Meka


Projekt i wykonanie: Mehowmy