Poczuj zew krwi!

W Gdańsku nie ma krwi. Taką informacją zmroziło nas w ubiegłym tygodniu Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Co prawda, dzisiaj na stronie http://www.krew.gda.pl/ świecą się tylko dwie czerwone lampki, ale krwi w dalszym ciągu jest mało.


Czerwona lampka to alarm: „Brakuje krwi!!”, niebieska to informacja, że krwi wystarczy na 2-4 dni, żółta mówi o tym, że krwi wystarczy na 5-10 dni, a zielona to wystarczająca ilość krwi. Na stronie http://www.krew.gda.pl/ świecą się obecnie dwie czerwone lampki, jedna niebieska, dwie żółte i na szczęście aż trzy zielone! Jakiej krwi brakuje? Alarm pali się przy dwóch grupach: 0 Rh plus i A Rh minus, niebieska lampka to B Rh minus, jeżeli więc w Twoich żyłach płynie ta właśnie krew, może to jest właśnie ten czas, aby się nią podzielić z innymi.


Pobranie krwi nie trwa długo. Najpierw lekarz zadaje kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, by wstępnie ocenić, czy dana osoba może zostać dawcą. Krwi nie pobiera się m.in. od osób, których waga nie przekracza 50 kg, które na stałe przyjmują leki (np. stymulujące pracę tarczycy), są niepełnoletnie lub przekroczyły 65-rok życia. Ważne jest również, aby mieć przy sobie dowód tożsamości. W dniu oddania krwi lub jej składników kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien :

 

  • Być wyspanym i wypoczętym,
  • Być zdrowy, nie może posiadać objawów przeziębienia (np. katar, kaszel, opryszczka),
  • Spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
  • Wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego : mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso, jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
  • Ograniczyć palenie papierosów,
  • Nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
  • Przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata).


Już jutro, 7 września w godz. 9:00-13:00 krew będzie można oddać przy gdańskim Hiltonie na Targu Rybnym 1. Hotel Hilton Gdańsk akcje zbiórki krwi zorganizuje we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. To część wspólnego dla wszystkich hoteli sieci Hilton programu Blue Energy, mającego na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz promującego rozwój, integrację i tolerancję na świecie.


– Najbliższa akcja zbierania krwi zorganizowana przez KrewAktywnych odbędzie się w sobotę w Centrum Handlowym Auchan w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej w godzinach od 10:00 do 14:00, a w niedzielę w Rumii, również w Centrum Handlowym Auchan w tych samych godzinach. Później we wtorek przy kościele Św. Jerzego w Sopocie i tu również w tych samych godzinach, czyli od 10:00 do 14:00 też te same godziny – mówi Ewelina Banach z Stowarzyszenia KrewAktywni. – Ostatni raz zbieraliśmy krew na Sopockim Festynie Organizacji Pozarządowych, krew wtedy oddały 24 osoby – dodaje Ewelina.


Polska wciąż jest na uboczu Europy pod względem krwiodawstwa, ponieważ na 1000 mieszkańców krew oddaje średnio 31 osób, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten jest dwukrotnie wyższy.


– Warto podzielić się krwią, jedno oddanie krwi może uratować życie trzech osób – mówi Ewelina z KrewAktywnych.

 

Więcej o KrewAktywnych możecie przeczytać tutaj: http://www.krewaktywni.pl/

Informacji o najbliższych zbiórkach krwi szukajcie: http://www.krewaktywni.pl/krew.html

 


współpraca Justyna Bastrzyk

 

 

 

 

Foto: MartinD

Projekt i wykonanie: Mehowmy