PKO Bank Polski Liderem Filantropii

Bank po raz kolejny został uhonorowany tytułem „Lidera Filantropii” i jako jedyny otrzymał aż dwie nagrody w VIII edycji konkursu. Wyróżnienia w kategorii „firm, które przekazały w minionym roku najwięcej środków na cele społeczne” oraz za „program zaangażowania społecznego klientów” odebrał Bartosz Drabikowski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.


„Dobro procentuje” – pod takich hasłem PKO Bank Polski, poprzez powołaną w 2010 roku Fundację, angażuje się w projekty non-profit, o zasięgu ogólnopolskim i inicjatywy społeczności lokalnych. Działania Fundacji obejmują wiele obszarów, m.in. edukacja, zdrowie, tradycja, nadzieja, ekologia, kultura i sport. Priorytetem są strategiczne partnerstwa z doświadczanymi organizacjami społecznymi, które najlepiej znają potrzeby każdego z wymienionych obszarów naszego zaangażowania.


– Zależy nam na tym, aby klienci angażowali się w ważne inicjatywy społeczne – podkreśla PKO. Przykładem udanego mariażu dobroczynności i bankowości jest karta płatnicza affinity Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje”, wydawana we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. Robiąc codzienne zakupy, możemy wspierać jedną z czterech inicjatyw charytatywnych (zbiórki krwi w obszarze, pomoc niepełnosprawnym kierowcom, opiekę edukacyjno-wychowawczą tzw. trudnej młodzieży oraz ochronę polskich rzek) wybranych przy aktywacji karty. Na jej rzecz Bank przekazuje część dochodów od każdej transakcji. Wysokość kwoty przekazywanej przez Bank zależy od stopnia transakcyjności karty. W ciągu 1,5 roku od wprowadzenia karty Fundacja wraz z ponad 100 tys. klientami Banku przekazała łącznie ponad 800 tys. złotych na pomoc potrzebującym.


Innym przykładem zaangażowania osób prywatnych w działalność filantropijną są charytatywne akcje biegowe „biegnę dla…” będące elementem bankowego program „Biegajmy razem”. W 2014 r. podczas sponsorowanych przez PKO Bank Polski biegów i maratonów zorganizowano łącznie 58 charytatywnych akcji na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu zdrowia lub życia. Dzięki zaangażowaniu ponad 18 tys. osób, w tym ponad 600 bankowców, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 820 tys. zł na ich leczenie. Od 2013 r. do akcji przyłączyło się łącznie ponad 23 tys. osób, a Fundacja przekazała ponad 1,21 mln. zł.


W obszarze działalności na rzecz edukacji Fundacja wspiera środowiska informatyków i programistów. Wspólnie z Fundacją Rozwoju Informatyki współpracuje przy organizacji Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ), funduje stypendia dla finalistów oraz najlepszych polskich drużyn biorących udział w europejskich (CERC) i światowych (ICPC) konkursach. Fundacja patronuje programowi stypendialnemu dla nauczycieli matematyki i informatyki, którzy na co dzień opiekują się przyszłymi olimpijczykami. Program ten realizowany jest przez Centrum Rozwiązań Strategicznych.


Konkurs Liderzy Filantropii organizowany jest przez Forum Darczyńców w Polsce od ośmiu lat. Promuje rzetelne i przejrzyste prezentowanie informacji o działaniach społecznych firmy. Jego celem jest uhonorowanie organizacji, które w największym stopniu angażują się w działania społeczne, a tym samym przyczyniają się do upowszechniania idei społecznego zaangażowania przedsiębiorstw.

Projekt i wykonanie: Mehowmy