Piknik europejski „Zjednoczeni w różnorodności”

1 maja, na Targu Węglowym w Gdańsku, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Piknik europejski „Zjednoczeni w różnorodności”. To nie tylko okazja do świętowania rocznicy 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale także czas, aby zjednoczyć się w radości i celebracji kulturowego bogactwa Europy.

Organizowany przez Miasto Gdańsk, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Fundację Gdańską, Piknik europejski ma na celu integrację społeczności oraz promowanie idei jedności w różnorodności. To wydarzenie skierowane jest do mieszkańców Gdańska oraz turystów, którzy pragną uczestniczyć w świętowaniu oraz poznać bliżej kulturowe dziedzictwo krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Będą targi krajów członkowskich Unii Europejskiej, gdzie lokalne szkoły i organizacje pozarządowe zaprezentują kulturę, tradycje oraz potrawy z różnych zakątków Europy. Strefa edukacji pokaże, jak zmieniał się Gdańsk i region na przestrzeni ostatnich 20 lat dzięki funduszom europejskim.

Miłośnicy kulinariów będą mogli uczestniczyć w strefie smaków Europy, gdzie foodtrucki zabiorą ich w podróż kulinarną po kontynencie. Dla najmłodszych uczestników przygotowano strefę zabawy z konkursami, grami oraz atrakcjami. Nie zabraknie także symboli, takich jak wspólne odśpiewanie hymnu Polski oraz „Ody do Radości”, a także wzniesienia flag państw członkowskich na maszty.

Wstęp na teren Pikniku możliwy będzie od godziny 11:00, ale jego uroczyste otwarcie nastąpi o godz. 12:00. To właśnie w samo południe wspólnie odśpiewamy hymn Polski oraz „Odę do radości”, która jest symbolicznym aktem jedności i solidarności mieszkańców Unii Europejskiej. Podczas wydarzenia planowane jest także wspólne zdjęcie uczestników z lotu ptaka, które będzie manifestacją przynależności do wspólnoty europejskiej.

Zaplanowany jest także teleturniej „Europa w Centrum”, który będzie okazją do przypomnienia historii, kultury i osiągnięć Polski w Unii Europejskiej. W teleturnieju udział wezmą wyjątkowi goście: Elizabeth Duda, Kevin Aiston,  Sylwester Maciejewski,  Jacek Łapot oraz Vito Casetti.

Ponadto, na terenie Pikniku europejskiego znajdzie się fotobudka 360°, gdzie uczestnicy będą mogli zrobić niezapomniane zdjęcia z wirtualną podróżą po Europie.

Piknik europejski „Zjednoczeni w różnorodności” to nie tylko okazja do świętowania, ale także do poznawania i doceniania różnorodności kulturowej Europy oraz budowania więzi społecznych. To idealna okazja dla mieszkańców Gdańska i turystów, aby wspólnie cieszyć się integracją, edukacją i zabawą w duchu europejskim.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Projekt i wykonanie: Mehowmy