Perełka Solidarity of Arts

Już dzisiaj o godzinie 19 w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi I, Culture Orchestra – oficjalna orkiestra polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na inauguracyjnym koncercie zabrzmią m.in. Suita scytyjska Sergiusza Prokofiewa oraz V Symfonia d-moll Dymitra Szostakowicza.

 

I, Culture Orchestra składa się ze 107 wybitnych młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy. To nowatorskie przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza. Zestawienie artystów polskich z wykonawcami z państw Partnerstwa Wschodniego ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy Unią Europejską a jej wschodnimi sąsiadami.


Młodzi muzycy są pełni zapału do pracy, mimo że za występ nie otrzymają wynagrodzenia. Dla wykonawców najważniejsze jest zaprezentowanie swojego talentu i dostarczenie słuchaczom prawdziwych, muzycznych emocji. Próby do środowego koncertu trwają od kilku dni pod czujnym okiem dyrektora artystycznego orkiestry, Pawła Kotla oraz przy wsparciu grupy wolontariuszy Regionalnego Centrum Wolontariatu, którzy zajmowali się tłumaczeniami, a także razem z muzykami organizowali czas poza próbami.

 

Środowego koncertu I, Culture Orchestra będzie mógł wysłuchać każdy, kto zdecyduje się na przybycie do Filharmonii Bałtyckiej, ponieważ za występ nie będzie pobierana opłata. Zespół młodych muzyków wystąpi jeszcze 27 sierpnia w Krakowie, po czym wyruszy w trasę po Europie. I, Culture Orchestra zagra m.in. w Kijowie, Brukseli i Londynie, by 11 listopada wrócić do Polski na finałowy koncert w Warszawie.

 

Orkiestra powołana została tylko na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, jednak już teraz trwają spekulacje nad przedłużeniem jej istnienia. Pomysł stworzenia zespołu artystów z tak wielu różnych państw przyciąga sporą uwagę mediów oraz fanów muzyki, co daje nadzieję na pomoc młodym talentom w dalszym rozwoju.

 

Justyna Bastrzyk

Projekt i wykonanie: Mehowmy