Pełen blask

Statystyki policyjne mówią, że najwięcej dzieci jest ofiarami wypadków drogowych podczas wakacji. Grupa LOTOS oraz Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku w ramach programu społecznego „LOTOS – Bezpieczna droga do szkoły” zorganizowała konkurs „Uwolnić odblaski”, po to, aby przypomnieć, że blask liczy się nie tylko zimą, kiedy noc zapada tak szybko, ale jest równie przydatny podczas wakacji, bo wakacje nie zwalniają z bezpieczeństwa.

 

Konkurs trwał od kwietnia do czerwca. Każda ze szkół, które odpowiedziała na zaproszenie organizatora konkursu wytypowała i przesłała do dziesięciu prac plastycznych. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymają rowery i osprzęt do bezpiecznej jazdy. Dodatkowo szkoły uczniów, którzy zwyciężyli otrzymują mini-zestawy znaków drogowych oraz rowery z osprzętem. Nagrodą za drugie miejsca są zestawy rolek z osprzętem, natomiast zdobywcy trzecich miejsc otrzymują zestawy gier edukacyjnych.

 

– Poprzez konkurs „Uwolnić odblaski” edukujemy dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach i realizujemy założenia programu społecznego „LOTOS – bezpieczna droga do szkoły”. Dzieciom łatwiej przychodzi zapamiętywanie ważnych informacji poprzez skojarzenia i pobudzanie wyobraźni. Przekazanie suchych faktów nie wystarczą i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na konkurs – mówi Katarzyna Sikorska, kierownik Biura Sponsoringu, Spraw Społecznych i CSR Grupy LOTOS S.A.

 

Tym razem komplet rowerów otrzymała Szkoła Podstawowa nr 47 z Gdańska. Finał akcji połączony z apelem „Bezpieczne wakacje” odbył się w zwycięskiej szkole. Dla dzieci zorganizowano wiele dodatkowych atrakcji, wśród nich m.in. miasteczko ruchu drogowego, w którym pierwszoklasiści z pomocą policjanta uczyli się zasad bezpiecznego zachowania się na drodze.

 

Zwycięstwo szkole nr 47 zapewniła Paulinka Rohde – uczennica klasy I b, która zdaniem jury przygotowała najlepszą pracę konkursową. Także dla niej organizatorzy konkursy przygotowali nagrodę w postaci roweru, kasku, kamizelki i światełek.

 

W roku szkolnym 2010/2011 łącznie przekazanych zostało 13 000 odblasków i tyle samo zestawów edukacyjnych. Łącznie z tegoroczną edycją, przez ostatnie 5 lat przekazano uczniom ok. 61 tysięcy odblasków i 38 tysięcy pakietów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Projekt i wykonanie: Mehowmy