Październik to miesiąc seniorów

W Gdańsku Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który na całym świecie obchodzony jest 1 października, świętujemy nie jeden dzień, a cały miesiąc. Październik w Gdańsku należy do Seniorów! Specjalnie dla nich przygotowana została bogata oferta wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

Październik miesiącem seniorów!

– Do współpracy przy tworzeniu oferty dedykowanej seniorom zaprosiliśmy samych zainteresowanych, czyli seniorów z gdańskich klubów i kół seniora, ale również podmioty, z którymi z powodzeniem współpracowaliśmy w poprzednich edycjach Gdańskich Dni Seniora –  mówi pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów Gabriela Dudziak. –  Ogromnie cieszy nas coraz większe zainteresowanie działaniami adresowanymi do osób starszych. Dlatego co roku wzbogacamy naszą ofertę i nawiązujemy współpracę z nowymi partnerami. 

Kulturalnie
Ogromną wartością tegorocznej – trzeciej już  – edycji Gdańskich Dni Seniora jest współtworzenie wydarzeń przez samych seniorów. Przykładem takiego działania jest m.in. Gdański Festiwal Seniorów „Cantantes Seniorumque, czyli przegląd talentów wokalnych w wykonaniu seniorów”. Będą też wystawy prac malarskich seniorów. Pomysłodawcami i wykonawcami tych przedsięwzięć są właśnie seniorzy.

–  Niezmiernie ważne są projekty i wydarzenia oparte na budowaniu międzypokoleniowej więzi i tworzeniu okazji do wspólnego spędzania czasu – podkreśla Gabriela Dudziak.  Takim właśnie wydarzeniem jest Koncert „HITY PRZEZ POKOLENIA”, który odbędzie się 23 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a 26 października w Europejskim Centrum Solidarności.

– To wyjątkowe koncerty, w którym młodzi wokaliści zaśpiewają największe przeboje z lat młodości swoich babć i dziadków. Podzielą się swoją pasją, zatańczą oraz zaproszą do wspólnego śpiewu i zabawy. To dowód na to, że różne pokolenia mogą bawić się razem, a prawdziwe piękno nie zna ograniczenia wieku – –  mówi dr Grzegorz Grochowski, prezes Fundacji Wiem i Umiem i pomysłodawca projektu.

Na czasie
Bardzo dużym zainteresowaniem  wśród seniorów cieszy się edukacja cyfrowa. Dlatego w ramach Dni Seniora odbywać będą m.in. otwarte konsultacje cyfrowe, podczas których bezpłatnie będzie można uzyskać wsparcie w zakresie obsługi telefonów komórkowych, zwłaszcza smartfonów, tabletów, czy laptopów. Bez konieczności wcześniejszego umawiania się w wybranych miejscach i godzinach!  W programie Gdańskich Dni Seniora także warsztaty komputerowe, na których seniorzy poznawać będą możliwości, jakie daje Internet.

W zdrowym ciele
– Wiemy jak ważny dla naszej kondycji jest  ruch i aktywność fizyczna, i dlatego poprzez przygotowane propozycje chcemy zachęcać osoby starsze do aktywnego spędzania czasu. – Na naszych seniorów czekają m.in. bowling, czyli gra w kręgle, bulle, tenis stołowy, golf, darts, czy  nordic walking – mówi Gabriela Dudziak. – Co ważne, poza ofertą przygotowaną specjalnie z okazji Gdańskich Dni Seniora, w Gdańsku przez cały rok – już od kilku lat – prowadzone są zajęcia ruchowe dla wszystkich gdańszczan, niezależnie od wieku.

Zachęcamy seniorów do zapoznania się z ofertą aktywności w ramach projektu Aktywuj się w Gdańsku”, realizowanego przez gdański MOSiR. W programie m.in. joga, zumba, zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu (szczegółowy program dostępny na stronie MOSiR).  Mamy nadzieję, że seniorzy zainteresują się tymi propozycjami, nie tylko na okoliczność Gdańskich Dni Seniora. 

Po pierwsze profilaktyka
–  Dni seniora są też doskonałym pretekstem do tego, by przy przypomnieć osobom starszym jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Dlatego dla naszych seniorów – wraz z partnerami – przygotowaliśmy serię wykładów, spotkań i bezpłatnych badań – mówi Gabriela Dudziak

Do dyspozycji seniorów będzie m.in. Osteobus, w którym wykonać będzie można bezpłatne badanie gęstości kości. Panie zapraszamy również na spotkanie informacyjne połączone  z nauką samobadania piersi na fantomach – „Badam się, mam pewność”.

Poinformowany = bezpieczny
Podczas Gdańskich Dni Seniora będzie też o tym, jak ważny jest  skuteczny przepływ informacji, szczególnie w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

–  Niestety osoby starsze bardzo często padają ofiarą nieuczciwych transakcji, umów i wyłudzeń. Tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach informacyjnych przygotowanego w ramach projektu Narodowego Banku Polskiego ”Akademia Dostępne Finanse”. Celem tego projektu jest  przybliżenie osobom starszym korzyści i bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego.

Kalendarz wydarzeń dedykowanych gdańskim seniorom TUTAJ: Kalendarz Seniora


Partnerzy Miasta Gdańska w organizacji Gdańskich Dni Seniora 2015: Polska Filharmonia Bałtycka, Teatr Szekspirowski, Opera Bałtycka Narodowy Bank Polski, Fundacja Wiem i Umiem, Fundacja Sztuka Życia Niepokonani, Fundacja FORUM, Fundacja Niezależni , Fundacja 50Aleja, Fundacja Gdańska, Klub Seniora Motława, Dom Sąsiedzki z Galerią na Osieku, Regionalne Centrum Wolontariatu, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Synexus, LUX MED., Centrum Medyczne Św. Łukasza, Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża, Cappella Gedanesis, DPS Ostoja oraz Centrum U7.

 

 

 

 

Foto: www.burnaby.ca

Projekt i wykonanie: Mehowmy