Otwórzcie serca i portmonetki – Wielka Orkiestra gotowa na Wielki Finał

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w swoich przygotowaniach dotarła na półmetek. Pozostał już tylko finał. Wolontariusze wypełnili swoje identyfikatory i kończą sklejanie kartonowych  puszek do których będą zbierać pieniądze i wymieniać je na czerwone serduszka już 8 stycznia.

 

Bez nich Orkiestra nie zagrałaby ani razu – wolontariusze

W poniedziałek 19 grudnia 2011 roku do największego gdańskiego sztabu Orkiestry, mieszczącego się w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku prosto z Warszawy dotarły identyfikatory dla wolontariuszy. Na wypełnienie identyfikatorów swoimi danymi osobowymi wolontariusze mieli trzy dni, następnie identyfikatory pojechały do Warszawy, gdzie zostały zalaminowane, po wcześniejszym przybiciu pieczątki i naklejeniu hologramu. Już w sobotę, tuż przed finałem wolontariusze w gdańskim Centrum Kształcenia Ustawicznego odbiorą pełen pakiet: identyfikator, puszkę i naklejki-serduszka.

 

8 stycznia na gdańskich ulicach i w gdańskich centrach handlowych pojawi się aż 1240 wolontariuszy. – Co więcej, wolontariuszom będzie towarzyszyło 300  osób, które będą pomagały kwestować. W sumie w Gdańsku jest 12 sztabów. W związku z tym, że tematem XX Finału Orkiestry w Gdańsku będzie podróż dookoła świata, za puszkę chwycą również  zagraniczni studenci, którzy obecnie przebywają w Gdańsku w ramach programu Erasmus. Ponadto jako, że obecny rok to rok seniorów, kwestować będą również i starsi. Najstarszym wolontariuszem będzie Pan Marian, 81 letni członek Klubu Seniora z Brzeźna – mówi Paweł Buczyński z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

 

Dla kogo w tym roku gra Orkiestra?

– Orkiestra gra już któryś rok dla neonatologii. Sprzęt, który dotychczas otrzymaliśmy przydał się dzieciom i uratował wiele żyć. Obecnie dla nas najważniejszym zakupem byłby zakup karetki N, czyli karetki neonatologicznej do przewozu noworodków, ale również potrzebujemy pomp infuzyjnych. Noworodek, ważący 500-700 gram potrzebuje wyjątkowej opieki, podajemy różne leki, których dawkowanie musi być bardzo dobrze i niezwykle dokładnie obliczone. Przykładowo noworodkowi podajemy płyn, z prędkością 0,5 mililitra na godzinę, to wymaga niezwykłej precyzji i do tego właśnie potrzebujemy pomp. Powiem tak: bez sprzętu nie ma neonatologii, bez Orkiestry nie ma postępu – mówiła podczas konferencji prasowej dotyczącej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dr Alina Bielawska-Sowa, pomorski konsultant ds. neonatologii.

 

Wielka Orkiestra w Gdańsku – co będzie się działo?

– W Gdańsku gramy po raz XX. W tym roku przenosimy się jednak z ulicy Długiej na Targ Węglowy. W ubiegłym roku zebraliśmy ponad pół miliona złotych. W tym roku mam nadzieję, że zbierzemy więcej. Ja sam będę zbierał, razem z moją ośmioletnią córką Antoniną – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

– W tym roku w Gdańsku będziemy się bawić – mówi Anna Zbierska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta. – W tym roku w Gdańsku „Muzyczna Podróż Dookoła Świata”, więc będzie światowo prowadzącym, reprezentującym Polskę będzie Krzysztof Skiba, towarzyszyć mu będzie Paolo Cozza z Włoch i Kevin Aiston z Wielkiej Brytanii. Będą rytmy kubański, afrykańskie, a nawet bałkańskie a do tego wszystkiego wystąpią bardzo dobre gwiazdy polskie: Big Cyc, Blue Cafe czy Czarno-Czarni – dodaje Zbierska.

 

– Na pewno uda się stworzyć dobre show – potwierdził Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc. + Koncert zaczyna się o 14:00 w niedzielę, ale zapraszamy wszystkich fanów piłki nożnej już na 13:30, będzie rozgrzewka i konkurs na najlepszy strój kibica – dodał Krzysztof Skiba, który zachęcał wszystkich do udziału w Orkiestrze swoim oryginalnym hasłem „Otwórzcie swoje serca i portmonetki”.

 

Kto da więcej? Licytacja podczas WOŚP

Jak co roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się licytacja całego mnóstwa przeróżnych przedmiotów. Rok temu, najwyższą cenę w Gdańsku osiągnęła złota kolekcjonerska moneta z Gdańska, która została sprzedana za siedem tysięcy złotych. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy, a jest co licytować. W związku z Euro2012, pojawiło się sporo piłkarskich gadżetów: historyczny plakat meczu Lechii z Juventusem z podpisem Platiniego, piłka z autografem trenera Reprezentacji Niemiec czy piłka z autografami całego składu Bayernu Monachium, wystawiona na licytację przez GPEC. – Już po raz trzeci GPEC jest złotym sponsorem. Są ciepłe akcenty. Wszyscy wolontariusze dostaną szaliki – mówi Arkadiusz Bruliński z GPEC.

 

Co mogę zrobić dla Orkiestry?

Dla Orkiestry można działać na trzy sposoby: można zostać wolontariuszem, można wrzucić pieniądze do puszki w dniu finału, można też podarować cos na licytację. – Mamy już bilet do kina 5D dla 25 osób, vouchery do Spa, lalkę z Teatru Miniatura, vouchery na poligon, telefon komórkowy, lycry w których Mateusz Kusznierewicz startował w ostatnich Mistrzostwach Świata, a nawet złamaną tyczkę Anny Rogowskiej. Szukamy firm, osób prywatnych, które mogą coś ofiarować, coś co dla tych osób ma jakąś wartość symboliczną. Można podarować suknię ślubną, karnet na solarium, kurs na prawo jazdy, zabytkowa monetę, pióro, książkę z autografem czy nawet spotkanie. Jedyne ograniczenie to ludzka wyobraźnia – mówi Paweł Buczyński z gdańskiego sztabu WOŚP. Wystarczy skontaktować się ze sztabem. Można to zrobić wysyłając maila na adres gdansk@wolontariat.org.pl, można skontaktować się telefonicznie (58) 341-61-77 lub odwiedzić sztab osobiście. Gdański sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku (Gdańsk Wrzeszcz) przy ulicy Ks. J. Zator-Przytockiego 4. Warto uzgodnić ze sztabem sposób przekazania danego przedmiotu na licytację, bo tu również jest kilka możliwości: może go odebrać osoba ze sztabu, można przesłać go korzystając z poczty lub znowu przynieść osobiście.

Projekt i wykonanie: Mehowmy