Otwarte kamienice, otwarte biura, otwarte miasto – w ten weekend: architektura!

Nadchodzący weekend to kilkanaście otwartych, bezpłatnych wydarzeń dla miłośników architektury, wszystko w centrum gdyńskich budynków – tych modernistycznych oraz tych jak najbardziej współczesnych.

 

Pierwszą atrakcją weekendu architektury w Gdyni jest spacer z architektem. – Spacery będą odbywały się wyznaczonymi trasami, większość szlakiem gdyńskiego modernizmu. Spacery będą prowadzone przez licencjonowanych przewodników. Podczas spaceru ogromną atrakcją będzie możliwość zobaczenia od środka budynków i kamienic, do których na co dzień nie można wejść – mówi Katarzyna Gruszka z Agencji Rozwoju Gdyni. Trasy spacerów to między innymi: 10 Lutego – Abrahama – Armii Krajowej – Świętojańska, Orłowo – Kolibki – Architektura letniskowa w krajobrazie nadmorskim, organizatorzy przewidzieli również spacer drogą morską, czyli „Rejs po Porcie Morskim z przewodnikiem”. Na spacery należy się zapisać. Można to zrobić drogą elektroniczną wysyłając e-mail pod adres w-a@arg.gdynia.pl lub sekretariat@arg.gdynia.pl, można również skorzystać ze zgłoszenia telefonicznego, w tym wypadku wystarczy zadzwonić pod numer: (58) 669-70-04. W zgłoszeniu należy podać nazwę trasy/tras oraz preferowaną porą spaceru. Istnieje możliwość zapisów także przed spacerem, aczkolwiek w związku na duże zainteresowanie spacerami warto wysłać swoje zgłoszenie wcześniej. Grupy spacerowiczów będą liczyły do 30 osób, a w przypadku nadkompletów będzie decydowała kolejność zapisów.

 

Warto również skorzystać z „Archi Prelekcji”, czyli wieczornych spotkań z architekturą w klubie Riwiera przy ulicy Zawiszy Czarnego 1. – Spotkania będą się odbywały w piątek i sobotę o godzinie 19:00. Spotkanie w piątek będzie pokazywało bardziej historyczny aspekt architektury, sobotnie spotkanie to przedstawienie współczesności. Spotkania otwarte są dla wszystkich, będzie można posłuchać naprawdę ciekawych rozmów, a także włączyć się w dyskusję, każde spotkanie będzie kończyć przygotowany specjalnie na tą okazję film – mówi Katarzyna Gruszka.

 

Podczas weekendu architektury będzie można również oglądać wystawy plenerowe, a także z najmłodszymi udać się na „Plac Kreacji”, gdzie dzieci przy pomocy Galerii Malucha – Fundacji Bomalihu będą mogły zbudować swoje, własne miasto. Ponadto przy współpracy stowarzyszenia Wyspa najmłodsi będą działać na „Wyspie Małego Architekta”.

 

Dużo atrakcji, cudowny weekend dla miłośników architektury, ale przede wszystkim dla mieszkańców i turystów, którzy chcą poznać miasto.

Projekt i wykonanie: Mehowmy