Do jego głównych obowiązków należeć będzie wdrażanie uchwalonych przez Miasto Gdynia Standardów Dostępności, monitorowanie miejskich inwestycji i zachęcanie do stosowania w nowych i już istniejących budynkach rozwiązań technicznych, przyjaznych dla osób niepełnosprawnych.
Nowym Ekspertem Dostępności jest pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. arch. Marek Wysocki. – Współpracujemy już wiele lat. Za nami, między innymi warsztaty architektoniczne, podczas których studenci sporządzali w Gdyni mapę dostępności. W tym celu przemierzali ulice miasta na wózkach albo z zawiązanymi oczami, by lepiej wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych. Wdrożono w życie wiele zaproponowanych przez nich rozwiązań, ułatwiających poruszanie się osobom z dysfunkcjami ruchowymi. – mówi Beata Wachowiak-Zwara – pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych.
Jak tłumaczy Marek Wysocki, integracja osób pełno i niepełnosprawnych jest możliwa. Jak wynika z badań, zwiększenie użyteczności inwestycji to koszt jednego procenta względem całej budowy, a adaptacja obiektu może się przysłużyć wszystkim, osobom starszym, opiekunom małych dzieci czy rowerzystom. Takim rozwiązaniem są pochylnie zamiast schodów.
Do obowiązków gdyńskiego Access Oficera należy w szczególności:
- Opiniowanie dokumentacji projektowej pod kątem spełnienia wymagań bezpieczeństwa i dostępności dla niepełnosprawnych.
- Ocenianie zgodności przyjętych rozwiązań z obowiązującymi standardami w Gdyni.
- Opiniowanie projektów podlegających uzgodnieniu przez zarządcę – w formie pisemnej lub/i otwartych dyskusji.
- Ustalanie szczególnych wytycznych dla formułowania warunków technicznych budowy dróg i infrastruktury – na wniosek UD.
- Ocena szczegółowa rozwiązań technicznych elementów w przestrzeni publicznej pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych.
- Ocena dostępności obiektów, ulic i placów, placów publicznych, parkingów, terenów zielonych, rekreacyjnych, sportowych, a także rozwiązań przejść pieszych w układach komunikacyjnych budowy dróg, ulic, ścieżek/dróg rowerowych oraz naziemnych elementów infrastruktury w obrębie pasa drogowego i innych miejsc ogólnodostępnych.
- Zalecanie do stosowania autorskich rozwiązań standardów dla osób niepełnosprawnych w nietypowych układach zagospodarowania przestrzeni publicznej i układów komunikacyjnych.
- Inicjowanie wprowadzania oznakowania miejsc niebezpiecznych (ew. identyfikowanie ich w mieście) oraz wnioskowanie o ich zmianę poprzez przebudowę.
- Opiniowanie wniosków o budowę pochylni dla osób niepełnosprawnych w pasach drogowych, w szczególności w chodnikach bezpośrednio przylegających do zabudowy mieszkaniowej i usługowej.
Foto: bluebadgestyle.com