Odjedź z książką

Co wspólnego ze sobą ma czytanie książek i jazda rowerem? Właściwie to nic, jedyne co łączy te dwie aktywności to Wielki Przejazd Rowerowy.

 

Dlaczego Wielki Przejazd Rowerowy? Bo to spora trasa, która wiedzie od Gdyni, aż do samego Gdańska. Wielki Przejazd Rowerowy odbędzie się w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz” – to rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 2010 roku w Łodzi. Celem akcji jest przede wszystkim integracja środowiska bibliotekarskiego, walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza, jako książkowego mola, zaszytego wśród potężnych regałów, mało aktywnego fizycznie. Celem jest również promowanie bibliotek i czytelnictwa i oczywiście promocja roweru, jako środka komunikacji i sposobu na zdrowy tryb życia.

 

W Trójmieście akcja rozpocznie się w Gdyni 19 maja o godzinie 9.00 kiedy kolumna rowerzystów wystartuje spod pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Meta to Biblioteka Manhattan we Wrzeszczu (około godziny 13.00). Jak informuje Dział Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Każdy może do akcji dołączyć, wystarczy wziąć rower i stawić się punktualnie na starcie. Warto również zabrać ze sobą książkę. Można oczywiście dołączyć do rajdu na punktach przystankowych, czyli w Sopocie przy Teatrze Atelier (godz. 10.00 – 10.30) oraz w parku Regana (około godz. 11.00 – 11.30) – .

 

Przejazd rowerowy to jedno, ale „Trójmiejski Odjazd z Książką” to również wiele czytelniczych atrakcji na trasie. Spotkanie z Małgorzatą Sokołowską autorką książki „Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś”, spotkanie z alternatywnym organizatorem niezależnych imprez w latach 80. – Pawłem Konjo Konnakiem autorem książki pt. „Gangrena – mój punk rock song”, nie zabraknie również licznych konkursów i tajemniczych niespodzianek.

 

 

 

 

Foto: http://www.flickr.com/photos/29456235@N04/

Projekt i wykonanie: Mehowmy