Obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście

„Komiks w Mieście – Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście” to multimedialny projekt artystyczno-edukacyjny, na który składają się warsztaty z młodzieżą i prezentacja komiksowych opowieści o Dolnym Mieście.


Wystawa dostępna w przestrzeni miejskiej Dolnego Miasta od 10 września do 10 października 2014. Organizatorem projektu dofinansowanego przez Urząd Miejski w Gdańsku jest Fundacja Kultopia. Warsztaty i wernisaż odbyły się dzięki współpracy z Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej „Mrowisko” – „Centrum Reduta”. – Główną bohaterką projektu jest Nadia, mała dziewczynka, która zaproponuje swoją własną wizję rewitalizacji Dolnego Miasta! Jej obrazkowe wcielenie – w formie komiksowych plansz zawieszonych na ścianach budynków, lub w innych ciekawych miejscach – uzupełni malarstwo ścienne w postaci murali – mówi Marek Kraska z Fundacji Kultopia.


Autorami murali są artyści i prowadzący warsztaty, Weronika Lipniewska i Dominik Rudasz oraz dzieci z Dolnego Miasta. Twórcami komiksów są: scenarzysta Piotr Szulc i rysownik Kuba Babczyński.


– Mapa z kolejnymi punktami rewitalizacji naszej bohaterki, umieszczona zostanie w rozpoczynającym trasę komiksie (wyjście z tunelu w kierunku ul. Łąkowej przy przystanku tramwajowym Akademia Muzyczna), jako jeden z jego kadrów. Trafi ona także na specjalną ulotkę udostępnioną w gdańskich kawiarniach, pubach i punktach informacji turystycznej. Ponadto będzie do ściągnięcia na blogu projektu – zapowiada Kraska.


Swoje ściany na powstanie murali i prezentację projektu użyczyło m.in. Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława”. A inspiracji oraz konsultacji merytorycznych dotyczących Dolnego Miasta dostarczyli Opowiadacze Historii.


Ulotka z mapką wystawy na www.komikswmiescie.blogspot.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy