Noworoczna kąpiel w Bałtyku

1 stycznia większość z nas w domowym zaciszu regeneruje siły po szaleństwach sylwestrowej nocy. Tymczasem na jelitkowskiej plaży, grupa śmiałków rozgrzewa się by za chwilę wskoczyć do lodowatej wody. Brzmi nierealistycznie, jednak noworoczne kąpiele to już wieloletnia tradycja Gdańskich Morsów.

 

Gdański Klub Morsów zrzesza ponad 300 osób. Wiek nie ma znaczenia, są młodzi i starsi, mężczyźni i kobiety. Morsy kąpią się w morzu od października do kwietnia co najmniej dwa razy w tygodniu, choć są i takie osoby, które moczą się w zimnej wodzie prawie codziennie. Zwolennicy zimowego pluskania się w morzu przekonują, że ich kąpiele to niezwykłe przeżycie. To rodzaj termicznego masażu, zbawiennie wpływającego na zdrowie i samopoczucie. Noworoczne spotkania na plaży w Jelitkowie mają kilkuletnią tradycję. Amatorzy zimowych, morskich kąpieli spotykają się co roku, około godziny 14 na plaży, aby po obowiązkowej rozgrzewce wskoczyć do morza. Taka kąpiel, za każdym razem przyciąga wielu widzów. Niektórzy z nich, zachęcani przez uczestników, sami decydują się na dołączenie do wspólnej zabawy i kąpieli.

 

Spotkania Gdańskich Morsów to jednak nie tylko ćwiczenia i lodowata kąpiel. Od godziny 12 na plaży w Jelitkowie będzie działać wypożyczalnia kijów do nordic walking, odbędą się też treningi, a następnie Marsz Morsa. Tegoroczną atrakcją dla obserwatorów będzie także zabawa przy ognisku przy dźwiękach Gdańskiej Dętej Orkiestry Noworocznej. Ponadto, w programie imprezy Zmagania Strongman o Puchar Morsa oraz konkurs na najbardziej oryginalne przebranie.

 

Wszystkich, którzy w Nowy Rok zdecydują się na spacer, zachęcamy by zajrzeli na plażę w Gdańsku Jelitkowie (wejście nr 72 i 73). Start imprezy już o 12.30. Tutaj można zapoznać się z programem: http://www.mosir.gda.pl/pl/nowosci/morsy_2012

Projekt i wykonanie: Mehowmy