Nowe parkingi rowerowe

Kolejne udogodnienie dla gdyńskich rowerzystów. Przy ważnych węzłach przesiadkowych i w atrakcyjnych turystycznie miejscach Gdyni powstały parkingi rowerowe.

 
 
To część projektu „Rozwój komunikacji rowerowej aglomeracji trójmiejskiej” współfinansowanego z funduszy unijnych. Parkingi są zadaszone, funkcjonalne i – co bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – wszystkie są objęte systemem monitoringu. Cztery z nich powstały przy ważnych węzłach komunikacyjnych w pobliżu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej: Chylonia, Grabówek, Wzgórze św. Maksymiliana i Orłowo. Pozostałe zainstalowano w popularnych miejscach spacerów: przy bulwarze Nadmorskim, Centrum Kwiatkowskiego, w Babich Dołach i przy promenadzie Marysieńki w Orłowie.

 
Każdy z parkingów wyposażono w tablicę informacyjną z mapką ścieżek rowerowych oraz instrukcjami, w jaki sposób odpowiednio przypiąć rower do stojaka. Jak bowiem pokazują statystyki, prawie 90% właścicieli używa do tego celu zwykłej linki, z którą nawet średnio doświadczony złodziej łatwo się upora.

 
Oprócz parkingów rowerowych, w mieście stanęło też wiele pojedynczych stojaków, głównie w okolicach szkół i przedszkoli. – Zależy nam na tym, by od najmłodszych lat tworzyć nawyk jeżdżenia na rowerze. Mamy nadzieję, że zachęcimy również rodziców, by – jeśli to możliwe –  zrezygnowali z podwożenia dziecka autem pod same drzwi, a zamiast tego – pojechali z nim na rowerze, a jeśli jest starsze – zmobilizowali do samodzielnej jazdy. Stojaki dostają wszystkie placówki, które wyraziły zainteresowanie i mają możliwość ich montażu w miejscach łatwo dostępnych, wygodnych i bezpiecznychmówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw komunikacji rowerowej.


Foto: Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski

Projekt i wykonanie: Mehowmy