Niezwykły pięciobój dla każdego

W sierpniu rusza ekologiczny pięciobój. To pięć, prostych zasad dotyczących segregacji śmieci. Warto wprowadzić je w swoim domu, żeby żyć w bardziej czystym i przyjaznym otoczeniu.


Po pierwsze – Nie śmieć. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie jednak trudny nawyk do przełamania. Staraj się produkować jak najmniej odpadów. Wiesz, że aż 70% z nich to odpadki organiczne? Można je przerobić na kompost, który pewnie chętnie weźmie ktoś z okolicznych ogródków.


Po drugie – używaj ponownie. Pamiętaj, żeby pakować zakupy do toreb wielokrotnego użytku i staraj się wykorzystać jak najwięcej rzeczy ponownie np. czyste puszki po konserwach do oryginalne doniczki na kwiaty.


Po trzecie i zarazem czwarte – recykling. Odzyskiwanie tworzyw sztucznych i energii to klucz do ekologii. Butelki, szkło, papier to wszystko można przetworzyć ponownie dlatego odzielaj te śmieci od innych i wrzucaj do właściwych, oznaczonych pojemników.

 

Ostatni element, to nie wyrzucanie wartościowych śmieci na wysypiska. Zastanów się co masz w śmieciach. Na przykład plastikowa nakrętka to szansa na nowy wózek dla osoby niepełnosprawnej. Warto je zbierać, a potem przekazać wybranej organizacji.


Jeśli już jesteś eko, zabaw się w skojarzenia i wygraj ekologiczną ładowarkę. Wystarczy połączyć dyscyplinę sportową z ekozasadami i ochroną środowiska i stworzyć oryginalne hasło np. Koszykówka: Nie śmieć – trafiaj śmieciem do kosza! Formularz zgłoszenia tutaj


Jak mówią psychologowie, zmiana przyzwyczajeń zajmuje nam zaledwie od 20 do 70 dni, warto więc wprowadzić w życie te pięć prostych zasad od dzisiaj.

 

 

Ola

Projekt i wykonanie: Mehowmy