(Nie)znana twarz polskiej blogosfery

W dobie Internetu wszelkie dyskusje, wymiany opinii i polemiki przenoszą się do cyberprzestrzeni. Autorytetami we wszystkich dziedzinach wiedzy stają się blogerzy.


Pomimo, że nigdy nie występowali w mediach tradycyjnych z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularni i wpływowi. Kim są? Dlaczego wybrali wirtualną przestrzeń? Druga edycja Blog Forum Gdańsk, była znakomitą okazją by przyjrzeć się im z bliska i zapytać o fenomen blogowania.

 

Polska blogosfera spotkała się już po raz drugi w Gdańsku. Konferencja blogerów Blog Forum Gdańsk odbyła się po raz pierwszy w 2010 roku. Ideą było stworzenie wyjątkowego wydarzenia dedykowanego autorom i czytelnikom blogów. Zainteresowanie pierwszą edycją przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów – w wydarzeniu odbywającym się w Centrum Sztuki Wyspa na terenie Stoczni Gdańskiej wzięło udział blisko 150 czołowych przedstawicieli polskiej blogosfery, ponad 14 tysięcy osób uczestniczyło w nim online, w serwisach internetowych oraz poprzez platformy społecznościowe. Stąd też organizatorzy wpadli na pomysł aby nadać konferencji charakter cykliczny.

 

W miniony weekend 15-16 października odbyło się Blog Forum Gdańsk 2011 – druga edycja konferencji. Podczas dwóch dni wykładów, paneli eksperckich i dyskusji uzupełnionych ciekawym programem dodatkowych atrakcji i wydarzeń towarzyszących projektowi w Centrum Hewelianum na terenie Twierdzy Grodzisko spotkali się „czołowi” blogerzy, czytelnicy internetowych pamiętników, psycholodzy, socjolodzy, etycy, eksperci od rozwoju nowych mediów w Polsce oraz wielu innych. Łącznie można było posłuchać 30 panelistów i prelegentów, w tym blogerów zajmujących się tematyką  marketingową, modową, technologiczną, kulinarną, społeczno-polityczną i biznesową. Wśród nich między innymi Magda Umer i Krzysztof Skiba.

 

Jednak Blog Forum to nie tylko wykłady. Poza częścią wykładową odbywały się panele dyskusyjne – uczestnicy konferencji mieli unikalną szansę skonfrontować swoje opinie z  blogerami, a także zaprezentować swoje blogi szerszej publiczności. Ciekawe były także warsztaty, podczas których można było poszerzyć swoje umiejętności – prowadzili je dziennikarze z magazynu Elle oraz reporterzy Gazety Wyborczej.

 

Konkurs „Blog of Gdańsk 2011” wygrał blog gdańszczanki Ewy Kowalskiej – iBedeker.pl. Gratulujemy!

 

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy