Nie mam zielonego pojęcia, czyli jak być EKO

Water-Less Jeans to nowa kolekcja Levi’s, którą producent radzi chować do zamrażarki, zamiast częstego odświeżania w pralce.

 

Levi’s przy produkcji swojej nowej kolekcji Water-Less Jeans wykorzystał 28 procent mniej wody niż tradycyjnie. Teraz kolej na użytkowników! Chodzi o to, by spodnie prać nie częściej niż co dwa tygodnie. Oczywiście pierzemy je JEŚLI SĄ UBRUDZONE (czytaj mają wieeeeelką plamę po czymkolwiek). Do odświeżenia tkaniny, która nie jest zaplamiona oraz usunięcia z niej bakterii, równie dobrze nadaje się ZAMRAŻARKA!


Nie byłabym sobą, gdybym nie postanowiła tego sprawdzić…

 

Kiedy powiedziałam o swoim pomyśle naszej Naczelnej, popatrzyła na mnie z powątpiewaniem (albo politowaniem, nie jestem pewna). Wprawdzie to nie ta kolekcja, ale słowo się rzekło i moje ulubione dżinsy wylądowały w zamrażarce. Jestem bardzo ekologiczną osobą i pomysł mi się spodobał, ale nie mogłam przestać powtarzać w myślach „Panie, spraw, żebym jeszcze mogła je potem założyć…”


Najpierw zrobiłam mały wywiad i dowiedziałam się, że większość bakterii ginie już w temperaturze poniżej 10°C – 0°C i wystarczy jakieś 5-10 minut. Położyłam zatem folię na półkę i po raz ostatni rzuciłam okiem na ofiarę złożoną w „domowym igloo”. Potem już tylko trzymałam kciuki i czekałam. Po ponad godzinie wyciągnęłam je i delikatnie obejrzałam. Sam fakt, że się nie połamały niezmiernie mnie ucieszył. Nawet sztywne nie były. W zasadzie się nie zmieniły, chociaż tak jakby „oklapły”, a tkanina się lekko skurczyła – dokładnie tak jak po praniu. Poza tym, że teraz pachną brokułami nie mam do nich zastrzeżeń. Tylko odradzam z całego serca zakładanie ich od razu na siebie, bo to był ogromny błąd i raczej go nie powtórzę drugi raz. Chyba, że zostanę morsem. Nie jestem pewna czy to przypadkiem nie grozi odmrożeniem sobie kilku liter… Co do bakterii – no cóż, musimy zawierzyć nauce na słowo, że giną w takiej temperaturze.

 

Tak więc, jeśli pomysł chowania dżinsów koło pieczeni i pierogów nie przekonał cię do oszczędności wody i ekologicznego podejścia do środowiska, może pomyśl o swoich ulubionych spodniach. Każda kobieta bowiem wie, jak ciężko jest znaleźć wymarzone dżinsy, które dobrze leżą w każdym miejscu i w dodatku mają odpowiedni kolor. Jeśli zdecydujesz się na rzadsze pranie twoje spodnie „pożyją” dłużej, ponieważ tkanina nadal pozostanie mocna i nie będzie się tak szybko przecierała.

 

Jak wyglądają spodnie w zamrażarce? Oglądajcie i komentujcie co myślicie o takim praniu na forum www.kiwigadula.fora.pl w zakładce Nie mam zielonego pojęcia, czyli jak być EKO.Agnieszka Borkowska

Projekt i wykonanie: Mehowmy