Nie bądź żyła – oddaj krew!

Zaczynamy obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa. Może to być znakomita okazja na podjęcie decyzji o dołączeniu do grona honorowych dawców czerwonego płynu życia.

 

Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzone od 22 do 26 listopada są niewątpliwie dobrą okazją do tego, żeby oddać krew i pomóc innym. Krew zbierana jest cały czas, jak mówi Lechosław Dzierżak, Ambasador Krewniacy Club – Teraz jestem w Akademii Morskiej, gdzie studenci oddają krew, jutro będziemy pod Komendą Miejską Policji przy ulicy Portowej -.

 

Podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa podkreśla się zasługi Dawców i dziękuje za darowanie cząstki siebie innym ludziom, to tylko 450 mililitrów, które znaczą tak wiele. Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa organizowane są uroczystości, na których wręczane są odznaczenia państwowe Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom, nadawane przez samego Prezydenta RP. Ministerstwo Zdrowia w tych dniach również przyznaje odznaczenie Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu oraz Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce” i całe mnóstwo innych, symbolicznych wyróżnień.

Kto może oddać krew? Każdy, kto ukończył 18 lat, nie przekroczył 65 roku życia i waży ponad 50 kilogramów. Warunkiem koniecznym jest stan pełnego zdrowia, rzetelne wypełnienie ankiety przed oddaniem krwi oraz szczera (i dobrowolna!) chęć pomocy innym ludziom. Krew oddajemy drogą mało inwazyjną, poprzez jej pobranie za pomocą igły. Nie jest konieczne przeprowadzanie znieczulenia, cięć chirurgicznych, czy innych drastycznych zabiegów – nie narażamy zatem własnego organizmu. Wystarczy umiejętne nakłucie żyły igłą, a nasza krew uratować może czyjeś życie. Jak dodaje Lechosław Dzierżak – Listopad jest takim miesiącem, że krew jest. Jesienią studenci są już na uczelniach, więc mogą oddawać krew. Natomiast w wakacje trudno jest o krew, wszyscy są na urlopach, więc ciężko zorganizować taką zbiórkę, a wypadków wtedy jest więcej -.

 

Co w przypadku jeżeli nie możemy akurat oddać krwi? W dalszym ciągu nie jesteśmy przekonani czy chcemy to zrobić? Oddawanie krwi to dla nas za mało i chcemy zrobić coś więcej? Warto dołączyć do Krewniacy Club Trójmiasto, dlaczego warto? – Jesteśmy fajni, po prostu. Mamy bardzo szeroką działalność, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy coś dla seniorów, ale też dla niepełnoletnich, którzy również mogą działać razem z nami. Wolontariusze wspierają zbiórki krwi, zapewniając przede wszystkim dobrą atmosferę. Wystarczy przyjść do nas w każdy pierwszy wtorek miesiąca lub przyjść na akcję lub napisać maila czy po prostu zadzwonić, żeby umówić się na spotkanie. Wolontariusze wypełniają deklarację i zaczynają działać, nie płacą żadnych składek członkowski itp. – zachęca Lechosław Dzierżak.

 

 

Szczegółowe informacje na temat idei krwiodawstwa oraz tego jak i gdzie oddać krew, można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa:

http://www.krew.gda.pl/

Lub na stronie Stowarzyszenia Krwiodawców:

http://krwiodawcy.info/

i na stronie Krewniacy Club Trójmiasto

www.trojmiasto.krewniacyclub.info

 

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy