Naukowe manewry już w ten piątek w Gdyni. Uwaga! Nie będzie nudno

Chcesz zmierzyć swój wzrost z dokładnością do 1 mm? Chcesz dowiedzieć się jaki odbiornik GPS jest najlepszy na świecie? Nie, to może chcesz zostać strzelcem wyborowym albo dowiedzieć się jak manewrować okrętem? Nadal to nie Twoje zainteresowania? To może chcesz zobaczyć Gdynię z lotu ptaka w czasie rzeczywistym lub też posterować pojazdem podwodnym? To tylko część zajęć i pokazów jakie czekają na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. 

 

Uczelnia zaprezentuje bardzo szeroko swoje osiągnięcia naukowe, a zwłaszcza ich wykorzystanie w życiu codziennym. Jednocześnie udostępni swoje laboratoria i symulatory, na których na co dzień ćwiczą studenci i kursanci. Oprócz zajęć typowo praktycznych, ćwiczeń i pokazów, odbędą się także wykłady na tematy: „Polska w Europie” oraz „Historia wojskowości opowiadana słowem i obrazem”. Każdy będzie mógł również wziąć udział w konkursie pt.: „Bezpieczeństwo morskie państwa a piractwo i terroryzm morski”.


Na placu uczelni zorganizowana zostanie wystawa unikalnych urządzeń, które są efektem projektów badawczych, a ich wykorzystanie spotkać można między innymi gospodarce morskiej, czy ochronie środowiska. W tym dniu Akademia Marynarki Wojennej zaprasza również do uczelnianego planetarium, gdzie zobaczyć będzie można ciała niebieskie na wiosennym niebie nad Trójmiastem. Natomiast dla zainteresowanych tematyką morską prezentowane będą symulatory, w tym łączności morskiej, radarowy, nawigacyjno-manewrowy i systemu GPS. Chętni mogą spróbować swoich sił w prawidłowym załadunku statku, tak aby nie zatonął, ani nie był przechylony. Pokaz możliwości nowoczesnych technik pomiarowych pozwoli zmierzyć wzrost człowieka z dokładnością co do 1 mm. W związku z tym, każdy będzie mógł dowiedzieć się ile ma dokładnie wzrostu i otrzymać zaświadczenie. Z kolei wyposażenie zewnętrzne okrętów podwodnych prezentowane będzie przy jedynym w Polsce okręcie podwodnym stojącym na lądzie, który znajduje się właśnie w Akademii Marynarki Wojennej. Przy okręcie będzie można poszerzyć swoją wiedzę o okrętach podwodnych, zdobyć informacje na temat sterów kierunku i głębokości, lokalizacji urządzeń hydrolokacyjnych, czy też wyrzutni torpedowych. Natomiast nauczyć się sterować pojazdem podwodnym ROV każdy będzie mógł w Instytucie Budowy i Eksploatacji Okrętów (przy budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, ul. Śmidowicza 49), który zaprasza w godz. 14-18. Tam także dzięki goglom, będzie można obserwować w czasie rzeczywistym Gdynię z lotu bezzałogowego statku powietrznego. Z kolei dla osób z zainteresowaniami mechanicznymi instytut poleca wycieczkę po laboratorium eksploatacji siłowni okrętu. Goście będą mogli uruchomić siłownię okrętu, w tym rzeczywisty turbinowy silnik spalinowy.

 

To tylko mała część tematów, z którymi będzie można się spotkać podczas Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia zaprezentuje się również w niedzielę, 27 maja, na al. Jana Pawła II, przy Akwarium Gdyńskim. Całość przedsięwzięć organizowanych jest w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Naukowego.

 

 

 

 

Źródło: mat. pras.

Projekt i wykonanie: Mehowmy