Naucz się kręcić dobre filmy

Już od dziś możesz zdobywać wiedzę na temat kręcenia filmów w teorii i w praktyce. Ruszają warsztaty filmowe, na których dowiesz się jak kręcić porządne filmy i jak świadomie wybierać dobre produkcje.

 

Organizatorami warsztatów są Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” oraz grupy studenckie Uniwersytecka Kronika Filmowa i Kulturalny Kolektyw UG. Spotkania rozpoczną się bezpłatnymi wykładami, a zakończą praktycznymi warsztatami. Te drugie odbędą się w budynku ACK UG (ul. Wita Stwosza 58) i będzie trzeba za nie zapłacić 150zł (4dni). Wykłady będą odbywały się w środy: 18 i 25 kwietnia oraz 9 maja, o godzinie 17.00, na Wydziale Filologiczny UG (ul. Wita Stwosza 55). Zajęcia praktyczne natomiast: 21-22 kwietnia i 12 maja, w godzinach 10:00 – 15:00.

 

Pierwszego wykładu możemy wysłuchać już dziś. Będzie on dotyczył pre-produkcji, czyli m.in. scenariusza, scenopisu, castingu i prób. – Na pierwszym wykładzie dowiemy się jak najlepiej się zabrać do nakręcenia filmu. Od czego zacząć, o czym nie zapomnieć. Jak napisać scenariusz, poprowadzić produkcję i jak pracować z aktorami – deklarują organizatorzy.

 

Drugi wykład to temat samej produkcji, czyli m.in. podziału ról na planie filmowym, światła, kompozycji i kadru. – Na tym wykładzie dowiemy się jak wygląda praca na planie zdjęciowym. Jaki jest podział ról osób zaangażowanych w produkcję filmu. Jak oświetlić plan zdjęciowy, ustawić kamerę i prawidłowo zakomponować kadr – dodaje ACK. Na ostatnim wykładzie poznamy post-produkcję. Dowiemy się m.in. jak odpowiednio zrobić montaż obrazu i dźwięku, efekty specjalne oraz muzykę. Natomiast na warsztatach praktycznych uczestnicy będą mieli okazję wykorzystać wiedzę, którą zdobyli na wykładach. Nakręcą oni bowiem swoją własną 5 minutową etiudę.

 

Wykłady poprowadzi Michał Giorew, twórca kina niezależnego, założyciel trójmiejskiej Grupy IMPACT. Dokładny program warsztatów znajdziecie na stronie ACK UG:http://www.ack.gda.pl/archiwum-2012-filmowe-abc,178,2,1202.html.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

 

 

 

Foto: thebigo

Projekt i wykonanie: Mehowmy