Największe badania w historii Metropolii Gdańskiej!

Ile czasu zajmuje dziecku dojazd do szkoły? Czy system wywozu śmieci jest satysfakcjonujący? Te i inne pytania mieszkańcom 39 gmin Metropolii Gdańskiej zadadzą ankieterzy realizujący największe w historii  badania ankietowe na temat jakości, dostępności i efektywności usług publicznych. 

Celem badań jest sprawdzenie, jak obywatele oceniają jakość usług publicznych i zdobycie wiedzy co poprawić, by je podnieść. Badanie rozpęło się 16 kwietnia i potrwa do końca maja, ankieterzy zapukają w sumie do 5,2 tys. domów mieszkańców metropolii. Pytania, które zadadzą, dotyczą szerokiego spektrum zagadnień, wpływających na to, jak nam się na co dzień funkcjonuje tj.: edukacji, zdrowia, transportu, kultury, infrastruktury komunalnej oraz administracji. – To pierwszy krok w kierunku wypracowania jednolitego systemu monitoringu usług publicznych. I to w całym kraju, ponieważ rząd wybrał GOM jako obszar pilotażowy – tłumaczy Paweł Adamowicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny.

Dlaczego mowa o systemie? Bo wyniki zostaną upublicznione na portalu, nazwanym tak jak cały projekt: Metropolitalna Platforma Wymiany Praktyk Samorządowych. Dane będą wprowadzane przy współpracy z samorządowcami, a dostęp do nich i możliwość porównania rezultatów w poszczególnych gminach będzie miał każdy internauta.

Dodatkowo, wyniki z tegorocznego badania mogą być punktem odniesienia do badań w kolejnych latach – gdy samorządy będą sprawdzać, jakie zrobiły postępy. – A to jeszcze nie koniec, bo oprócz prezentacji wyników ankiety, Platforma Wymiany Praktyk będzie służyła urzędnikom gmin metropolii do chwalenia się skutecznymi sposobami rozwiązywania konkretnych zadań. Np. tego, jak najefektywniej realizować zamówienia publiczne, jak wdrażać projekty z zakresu opieki społecznej, jak organizować dojazdy dzieci do szkół, jak dbać o dane osobowe mieszkańców – wymienia Michał Glaser, dyrektor biura Stowarzyszenia GOM. – Każdy samorząd będzie mógł zamieścić przykład swojego rozwiązania, a inne będą miały możliwość skorzystania ze sprawdzonego wzoru.

Na ocenę jakości życia i dostępu do usług publicznych w gminie wpłyną także prowadzone już od listopada ubiegłego roku wewnętrzne badania w urzędach, podczas których klienci byli pytani np. o to, jakie godziny pracy urzędników ułatwiłyby załatwienie mieszkańcom ich spraw. Znaczenie będą miały także „twarde” dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz sprawozdawczości gminnej.


Koszt przeprowadzenia badań ankietowych to ok. 215 250 zł. Partnerem GOM w projekcie Metropolitalna Platforma Wymiany Praktyk Samorządowych jest stowarzyszenie Polska Unia Mobilności Aktywnej. Projekt otrzymał dofinansowanie europejskie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013.

OBSZAR BADANIA ANKIETOWEGO
Gminy wiejskie: Cedry Wielkie, Chmielno, Gniewino, Kolbudy, Lichnowy, Linia, Ostaszewo, Pruszcz Gdański, Przodkowo, Przywidz, Pszczółki, Sierakowice, Smołdzino, Somonino, Stegna, Stężyca, Subkowy, Suchy Dąb, Sulęczyno, Szemud, Sztutowo, Tczew, Trąbki Wielkie, Wejherowo
Gminy miejsko-wiejskie: Miasto i Gmina Gniew, Miasto i Gmina Kartuzy, Miasto i Gmina Nowy Dwór Gdański, Miasto i Gmina Nowy Staw, Miasto i Gmina Pelplin, Miasto i Gmina Gmina Żukowo
Miasta: Gdańsk, Lębork, Malbork, Pruszcz Gdański, Puck, Reda, Sopot, Starogard Gdański, Tczew

Projekt i wykonanie: Mehowmy