Najprawdziwsza demokracja – druga edycja budżetu obywatelskiego

Już kilkakrotnie pisaliśmy o budżecie obywatelskim w Sopocie. To pierwsze polskie miasto, które zdecydowało się na wprowadzenie takiej formy decydowania o sprawach miasta. Mieszkańcy, władze i organizatorzy akcji jednak na tym nie poprzestają – jest już gotowy projekt uchwały w sprawie drugiej edycji budżetu obywatelskiego.

 

Celem zeszłorocznej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Sopocie, było przetestowanie na małej kwocie całej idei i procedury budżetu oraz sprawdzenie czy mieszkańcy będą zainteresowani taką formą udziału w obywatelskim podejmowaniu decyzji dotyczących miasta. Sopocianie nie zawiedli – tłumnie przybywali na spotkania dotyczące budżetu, aby ostatecznie wybrać projekty, na które chcieliby przeznaczyć 1% budżetu, który został im przyznany. I tak projektem, który otrzymał najwięcej głosów było ustawienie dodatkowych pojemników do segregacji odpadów. Na drugim miejscu – niespodzianka – dofinansowanie i modernizacja schroniska dla zwierząt, a dopiero na trzecim miejscu znalazł się remont ul. 23 Marca. W sumie mieszkańcy Sopotu oddali blisko trzy tysiące głosów.

 

Jak twierdzą organizatorzy akcji, tegoroczna edycja budżetu partycypacyjnego zapowiada się lepiej niż w zeszłym roku. Projekt uchwały nie jest jeszcze ostateczny, został omówiony na spotkaniu komisji do spraw budżetu obywatelskiego 7 maja i ma zostać poddany pod głosowanie na najbliższej sesji rady miasta. Co dalej? Mieszkańcy i organizacje pozarządowe będą mogli zgłaszać swoje projekty. Następnie odbędzie się głosowanie i ostateczny wybór pomysłu, który zostanie zrealizowany.

 

Pełną treść uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego Sopotu na 2013 rok, można znaleźć tutaj:

http://www.sopockainicjatywa.org/wp-content/uploads/2012/04/Bud%C5%BCet-obywatelski-projekt-uchwa%C5%82y.pdf

 

 


Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy