Nadchodzi nauka, czyli „Atlas mózgu 3D” i biotechnologiczne nakładanie tipsów pensetą

Niemalże wszystkie dziedziny nauki zaprezentują się od swoich najciekawszych stron na dziesiątym już Bałtyckim Festiwalu Nauki. To niezwykłe wydarzenie naukowe potrwa od 23 do 27 maja. Spotkania będą odbywały się m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Elblągu.

 

Jak informują organizatorzy -Lista zaplanowanych imprez liczy już blisko 750 pozycji. Nie licząc powtórek. Przygotowało je ponad 3700 osób z 40 instytucji.- Z takiej puli wydarzeń na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Choć na wiele spotkań obowiązuje rezerwacja, a część z nich jest dedykowana szkołom podstawowym, gimnazjom lub liceom, to znajdziemy też spotkania, na które wstęp jest wolny. W samym Gdańsku będzie ich kilkadziesiąt.

 

Dla osób zainteresowanych biologią będą to chociażby pokazy „Krew pod mikroskopem”, „Atlas mózgu 3D”, czy warsztaty „Jak pracuje serce?” i „Ile trwa odruch”. Na miłośników biotechnologii czeka m.in. konkurs „Codzienność w laboratorium – nakładanie tipsów pensetą” oraz pokaz i warsztaty „Poznajemy florę bakteryjną człowieka”. Otwarte spotkania zorganizuje również chemia, będą to m.in. „Chemia od kuchni” oraz „Zabawy z chemią”. Odbędą się także spotkania promujące fizykę, geografię, energetykę, informatykę, inżynierię, ochronę środowiska, matematykę, naukę o polityce, nauki filologiczne, filozoficzne, historyczne, kultury fizycznej, prawne oraz pedagogikę.

 

Warto zwrócić również uwagę na XIII Piknik Naukowy w Gdyni, który odbędzie się 26 i 27 maja na plaży w rejonie klifu na północ od molo oraz przy Akwarium Gdyńskim. Obie imprezy rozpoczną się o godzinie 10 i potrwają do późnych godzin popołudniowych. Ciekawym wydarzeniem będzie także V Sopocki Dzień Nauki. Na zeszłorocznej imprezie można było zobaczyć wystawę „Oceania- 25 lat na morzu i nowe narodziny”, obejrzeć kilka filmów, wysłuchać wykładów, prelekcji i odwiedzić stoiska edukacyjne. W tym roku będzie na pewno równie ciekawie. Impreza odbędzie się 26 maja w okolicach fontanny przy molo.

 

Dokładny harmonogram imprezy dostępny jest na stronie:http://www.festiwal.gda.pl

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

 

 

 

Foto: Mkaercher

Projekt i wykonanie: Mehowmy