Na tropie Bartholomäusa

Spacer po Gdańsku nie musi być nudny, szczególnie kiedy trzeba rozwiązywać zagadki, odpowiadać na pytania, zdobywać punkty i wygrywać nagrody.

 

W Muzeum Narodowym w Gdańsku już od połowy lipca możemy zwiedzać wystawę związaną z Bartholomäusem Schachmanem, który był burmistrzem miasta, ale również podróżnikiem i kolekcjonerem. 11 września przypada rocznica jego urodzin więc z tej okazji, dodatkowo została przygotowana gra miejska.

 

Żeby wziąć udział w zabawie, trzeba w dniach 11-22 września, przyjść do Muzeum Narodowego do Oddziału Sztuki Dawnej (ul. Toruńska 1) i wraz z biletem wstępu na wystawę pobrać kartę z zadaniami. Potem wystarczy według wskazówek odszukać zabytki i miejsca związane z burmistrzem Schachmanem m.in. fontanna Neptuna. Na karcie znajdują się pytania i łamigłówki, które trzeba rozwiązać i uzupełnić, a na koniec zwrócić ją do muzeum. Po 22 września, wszystkie poprawnie wypełnione karty wezmą udział w losowaniu nagród, a będą to m. in. książki podróżnicze.


Wstęp do gry:

Powiadają, że miasto jest takie jak jego mieszkańcy, Gdańsk był zatem przed wiekami bogaty i dumny, a jego budowle pięknie zdobione. Nie ma też większego szczęścia dla takiego miasta nad mądrego włodarza, a jednym z najbardziej zasłużonych był Bartholomäus Schachman. Dbał o wygląd grodu nad Motławą, o to by powstawały nowe sławiące miasto dzieła sztuki. Sam również kochał piękne przedmioty, książki, starożytne monety i je kolekcjonował, a o jego zbiorach krążyły w mieście legendy. Podziwiano go za mądre rządy i za wykształcenie, a z racji, że wiele podróżował nazywany był Ulissesem. Mniej szczęścia miał w życiu prywatnym, pierwsza żona, ukochana Katarzyna Schwarzwald zmarła młodo nie pozostawiając mu potomków, z drugą, Anną Blömke miał sześcioro dzieci, ale tylko najstarszy syn przeżył wiek dziecięcy. Trzy lata po śmierci Schachmana w Gdańsku wybuchł pożar. Mieszkańcy drżeli z trwogi, że złowieszczy płomień pochłonie wszystko na swej drodze, jak to było w roku 1570 kiedy to ponad 700 rodzin straciło dach nad głową. Zniszczenia nie były tak ogromne jak wtedy, jednak ogień strawił wiele z pięknych budowli. Krewni Bartholomäusa pamiętając, że miejsce w historii ród zapewni sobie, tylko gdy przetrwają związane z nimi miejsca, wyruszają odszukać pamiątki po nim. Twoim zadaniem jest pomóc im w tej niecodziennej podróży …

 

 

Ola

 

 

 

 

Foto: Starscream

Projekt i wykonanie: Mehowmy