Na Stadionie Energa Gdańsk i ERGO ARENIE pojawiły się stacjonarne defibrylatory

FundacjaV4Sport przekazała dwa defibrylatory, które znajdą się na Stadionie Energa Gdańsk i na ERGO ARENIE. Urządzenia są na tyle proste w obsłudze, by mogły z nich skorzystać osoby nawet bez przeszkolenia medycznego. W przypadku zatrzymania krążenia z pomocą defibrylatorów można uratować życie.

 

Pierwszy defibrylator zostanie zamontowany na gdańskim stadionie, w okolicach FUN ARENY, czyli w miejscu, które w ciągu roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób, natomiast drugi zostanie zamontowany w ERGO ARENIE – przy  recepcji C1. Dzięki profesjonalnym, najwyższej klasy urządzeniom czas pomocy potencjalnym potrzebującym będzie znacznie przyspieszony.

 

W przypadku zatrzymania krążenia pomoc powinna być udzielona w ciągu pierwszych 4 minut. Średni czas dojazdu karetki w mieście to 8 minut, dlatego pierwsza pomoc przedmedyczna jest tak ważna.

 

– Mamy w gdańsku nowoczesne, bezpieczne obiekty, mamy też – jestem o tym przekonany – świetnych ratowników. Ale w przypadku ratowania życia ważna jest każda sekunda. Dlatego defibrylatory w miejscach publicznych, czy jak w przypadku stadionu i hali – miejscach imprez masowych – to bardzo ważny element wyposażenia – powiedział dziękując fundacji Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.

 

Przekazane defibrylatory są na tyle proste w obsłudze, by mogły z nich skorzystać osoby bez wcześniejszego przeszkolenia medycznego. Urządzenia na głos informują o kolejnych krokach, jakie należy podjąć podczas ratowania życia. Dzięki temu akcja ratunkowa może rozpocząć się jeszcze przed przyjazdem pogotowia.

 

Stadion Energa Gdańsk i ERGO ARENA to kolejne gdańskie obiekt publiczne, w których pojawił się defibrylator. Podobne urządzenia możemy znaleźć m.in. na Dworcu Głównym PKP, na Politechnice Gdańskiej, a także w oddziałach gdańskiego magistratu.

Projekt i wykonanie: Mehowmy