Na Pomorzu działa Super Samorząd. Gdzie?

„Samorządność jest fundamentem demokracji” – napisał prezydent do uczestników uroczystości. Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem Nagrodę Super Samorząd 2014; jest ona przyznawana od 2011 roku najskuteczniejszym uczestnikom akcji „Masz Głos, Masz Wybór” organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego.

W tym roku w związku z wyborami samorządowymi wyróżniono najciekawsze i najskuteczniejsze działania zachęcające mieszkańców gmin do świadomego udziału w głosowaniu. „Chciałbym, aby rok 25-lecia odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce był czasem podsumowań dorobku lokalnych społeczności, ale i podejmowania działań na rzecz zwiększenia obywatelskiej aktywności w ramach samorządów i poprzez samorządy” – napisał Bronisław Komorowski w liście, który odczytał szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Prezydent podkreślił w liście, że dzięki zaangażowaniu uczestników konkursu „w całej Polsce mieszkańcy pytali kandydatów o ich programy, uczestniczyli w debatach przedwyborczych, podsumowywali działania samorządu gminnego poprzedniej kadencji i wspólnie zastanawiali się, co powinno się w nim zmienić w kolejnych czterech latach”.

Komorowski zaznaczył, że wysoka frekwencja wyborcza służy demokracji, samorządności, Polsce. „Słusznie zauważył Alexis de Tocqueville, że siłą demokracji nie są instytucje, ale zaangażowani obywatele. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do umacniania demokracji w Polsce, serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom, życzę kolejnych sukcesów” – zakończył prezydent swój list do uczestników uroczystości.

Prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar podkreślił, że „dzięki inicjatywom, dzięki temu, że ludziom się chce chcieć, nie tylko istnieje demokracja, ale w ogóle wspólnota może istnieć”. „Wtedy wytwarza się więź i poczucie jej sensu, także sensu działania zbiorowego i istnienia wspólnego” – powiedział Smolar.

Laureatami nagrody Super Samorząd 2014 zostało sześć organizacji pozarządowych. W województwie pomorskim wyróżniono Ruch Inicjatyw Obywatelskich z Tczewa, Tczewską Inicjatywę Rowerową, Fundację Pokolenia i Przestrzeń Kultury Zebra. Nagrodę Super Samorząd 2014 otrzymali m.in. za: stworzenie regulaminu budżetu partycypacyjnego, zorganizowanie internetowego głosowania nad tym budżetem, a także za doprowadzenie do zwiększenia środków, o których decydują mieszkańcy z 500 tys. zł do 1 mln zł.

Źródło: PAP
Fot. prezydent.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy