Na plaży zostaw tylko ślady stóp

9 lipca w tym samym czasie na 5 kontynentach odbędą się sprzątania plaż, dzięki którym będzie można przejść się potem po nich bosą stopą.

 

Lato zachęca wszystkich do tego by wyjść z domu, spędzić czas na świeżym powietrzu i korzystać z każdego słonecznego dnia! Często jednym z celów wypoczynkowych są plaże. Niestety tłumne korzystanie z plaż ma też swoją ciemną stronę. Wśród tłumów plażowiczów nie każdy niestety pamięta o tym aby sprzątać po sobie butelki, papierki, kapsle i innego rodzaju odpadki. Tego typu zachowania psują przyjemność wypoczynku innym odwiedzającym. Dlatego właśnie powstała akcja Barefoot Projekt Czysta Plaża. Jej celem jest edukacja mieszkańców i turystów dotycząca problemu zaśmiecania i tego jak temu zaradzić, tak abyśmy wszyscy mogli przejść się po plaży bosą stopą.

 

– Wszystkich, którzy chcą się zaangażować  zapraszamy 9 lipca na Plażę Miejską przy Contrast Cafe w Gdyni od godz. 10:00! Wspólnymi siłami, w świetnych humorach i w doborowym towarzystwie zdziałamy jeszcze więcej! – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża.

 

Każdy może dołączyć, wystarczy wejść na stronę www.czystapolska.org.pl i zarejestrować się lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska który będzie czekać na wszystkich chętnych na plaży.


Na wolontariuszy, którzy dołączą do Barefoot Projekt Czysta Plaża i pomogą pozostawić na piasku ślady bosych stóp, będą czekały nie tylko przybory potrzebne do sprzątania jak worki i rękawiczki, ale również gry, zabawy, wspólne sesje zdjęciowe i konkursy. Będzie również możliwość pochwalenia się tym ile śmieci udało nam się zebrać, a także nietypowymi znaleziskami!

 

Data nie jest przypadkowa! W tym dniu na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża (World Beach Rescue Day). W tym roku mija 10 lat odkąd w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się pierwsze sprzątania plaż. W przeciągu tych 10 lat akcja ta rozrosła się i objęła swoim zasięgiem 5 kontynentów.

 

W tym roku w maju, w ramach świętowania tego wyjątkowego dnia, w krajach biorących udział w akcji artyści stworzyli specjalne piaskowe rzeźby. Ich celem było niesienie przesłania, które brzmi: pozostawmy tylko ślady bosych stóp. Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża jest idealną okazją aby spotkać się ze znajomymi i dać dobry przykład innym.

 

– Dzięki partnerstwie z Barefoot Projekt Czysta Plaża jesteśmy w stanie zadbać o czystość przyrody w Polsce od Tatr, aż po Bałtyk! – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

 

Zarówno Polskie plaże jak i góry to dwa z często wybieranych celów wakacyjnych. Ich popularność niesie za sobą niestety jednak zagrożenie zaśmieceniem, dlatego tak ważna jest edukacja o tym problemie, a także to jak sobie z nim radzić.

 

Udało się już sprzątnąć plażę miejską w Warszawie, a także pomóc sprzątnąć górskie szlaki w Tatrach. Kolejny przystanek w naszej podróży ku czystym plażom to:

  • 16.07 POZNAŃ, Plaża Miejska, kontenerART, godz. 12.00
  •  30.07 ŁEBA, Wejście od ul. Leśnej, Costa Dorada, godz. 10.00
Projekt i wykonanie: Mehowmy