Na Akademii Marynarki Wojennej powalczą o czerwoną różę

Tegoroczne zmagania studentów w konkursie o Nagrodę Czerwonej Róży odbędą się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Publiczna prezentacja nominowanych przez Kapitułę Konkursową nastąpi w poniedziałek, 13 maja, o godz. 14:00, w audytorium uczelni (budynek Biblioteki Głównej AMW). Zwycięzcy oprócz laurów otrzymają również cenne nagrody, najlepszy żak – samochód, a koło naukowe – 12 tys. złotych. Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania i zapoznania się z osiągnięciami trójmiejskich studentów.


Idea konkursu o nagrodę Czerwonej Róży

Czerwona Róża to symbol piękna, doskonałości i miłości. Pod tym hasłem kryją się także bogate tradycje pomorskiego środowiska akademickiego. Od ponad 50 lat niezwykle prestiżowa statuetka „Czerwonej Róży” trafia do rąk wybitnych, najbardziej wyróżniających się studentów. A historię konkurs ma bogatą…

 

Każdy z nas słyszał o legendarnym studenckim Klubie Studentów Wybrzeża „Żak”, który od 1957 roku przyciągał ludzi swoją twórczą mieszanką. Studenckie teatry, kabarety, Dyskusyjny Klub Filmowy, klub jazzowy – prawdziwa wylęgarnia talentów. W sentymentalnych opowieściach pokolenia naszych rodziców często pojawiają się obrazki artystycznego życia skupionego w murach ówczesnego Żaka. To właśnie tam narodziło się Stowarzyszenie Czerwonej Róży, które kultywuje najlepsze wartości pomorskiego środowiska akademickiego do dziś.

 

Nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, artystami, biznesmenami i politykami. Po pewnym czasie konkurs zniknął, miał w swojej historii przerwę. Jednak w 1999 roku, udało się go reaktywować.

 

Statuetka Czerwonej Róży trafia do rąk wybitnych i najbardziej wyróżniających się studentów. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. By wygrać, trzeba mieć talent, być zdolnym i pracowitym. W konkursie liczy się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej.

 

Na laureatów, poza splendorem i przepustką do kariery, którą daje statuetka Czerwonej Róży, czekają również cenne nagrody. Najlepszy student może przesiąść się z komunikacji miejskiej do własnego samochodu, a pozostali zwycięzcy podreperują swój budżet. Zwycięzca konkursu – najlepszy żak Trójmiasta otrzyma także możliwość reprezentowania naszego regionu w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta RP – Primus Inter Pares.

 

Dodatkowo w tym roku, w ramach promowania idei wychowania morskiego studentów, jako ważnego czynnika rozwoju polskich uczelni wyższych i naszej gospodarki, organizatorzy planują ogłosić nową kategorię konkursu „Wychowanie morskie studentów”.

 

Nagrody w konkursie

– dla najlepszego studenta – samochód osobowy

– dla najlepszego koła naukowego – 12.000 zł

 

Harmonogram konkursu

do 25.04. – Etap uczelniany konkursu, termin dostarczenia materiałów nominowanych,

13.05. – Publiczna prezentacja nominowanych przed Kapitułą Konkursową,
17.05. – Kapituła konkursowa, wybór laureatów,
19.05. – Gala konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

 

 

 

 

 

 

Foto: 2013-valentinesday.blogspot.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy