Muzyczne urodziny ACK „Alternator”

Było wesoło, było wzruszająco, ale przede wszystkim było filmowo i muzycznie! 14 października, w piątek, dyskusyjny klub filmowy UG Miłość Blondynki wyświetlił film Charliego Chaplina z muzyką na żywo studenckiego zespołu Oranżada. Okazja była nie lada – 30 urodziny Akademickiego Centrum Kultury „Alternator”.

 

Stare, nieme filmy, takie jak wyprodukowany w 1921 roku „Brzdąc” Charliego Chaplina, nadal potrafią bawić swą publiczność. To śmieszna, a zarazem wzruszająca opowieść o porzuconym przez matkę niemowlęciu i fajtłapowatym szklarzu, który znajduje dziecko i postanawia się nim zaopiekować. Tak mija kilka lat, podczas których dwóch bohaterów przeżywa wspólnie wiele wesołych przygód. Kiedy chłopiec kończy pięć lat, zgłasza się po niego opieka społeczna, aby zabrać go od przypadkowego opiekuna. Zaskoczony ojciec – Charlie Chaplin nie chce jednak oddać chłopca i w wzruszający sposób o niego walczy. Film jednocześnie jest obrazem z dzieciństwa reżysera, który wiernie odtworzył scenerię biednej dzielnicy Londynu, w której się wychował.

 

Pokazowi filmu towarzyszyły dźwięki psychodelicznego rocka wykonywanego przez umalowanych na biało członków zespołu Oranżada. Ich muzyka rozbrzmiewała, bez przerwy, przez całe 50 minut trwania filmu, wprowadzając odbiorców w rodzaj transu. Występ zakończył się gorącymi oklaskami i gwizdami ze strony publiczności.

 

Na Akademickie Centrum Kultury składa się około 20 grup studenckich o bardzo zróżnicowanym charakterze. Są to m.in. grupy teatralne, filmowe, muzyczne, literackie. Ich celem, jak sami mówią, jest promowanie kultury studenckiej w każdej możliwej formie. W ramach swoich urodzin ACK „Alternator” promowało ze zdwojoną siłą i zorganizowało jeszcze dwa koncerty.

 

W czwartek, 13 października odbył się koncert Muzyczne UGięcie. Był promocją pierwszej akademickiej płyty, na której znalazły się wyłącznie utwory zespołów studenckich. Zagrały trzy zespoły, wybrane przez internautów, które wzięły udział w tworzeniu płyty.

 

15 października z kolei, na Wydziale Nauk Społecznych, odbył się koncert Karoliny Cichej – pieśniarki, kompozytorki i aktorki zarazem. Artystka zaprezentowała swoje największe przeboje takie jak: „List do ludożerców” czy „Miłość bez jutra”.   

 

ACK „Alternator” swoje 30 urodziny obchodziło w wielkim stylu. Życzymy więc wielu lat działalności i z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia.

 

 

Ola Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy