Muszkieterowie walczą o krew

Krew będzie można oddać w specjalnym ambulansie RCKiK, który pojawi się na parkingu przy supermarkecie Intermarché w Gdańsku na ul. Rzeczypospolitej 33, w sobotę 3 sierpnia. Akcja rozpocznie się o 9:00 i potrwa do 14:00.

-Wraz z PCK organizujemy od kilku lat kampanię promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dzięki niej pragniemy pomóc ratować ludzkie życie, szpitalom, które borykają się z problemem niedoboru krwi. Zachęcamy zatem Polaków do przyłączenia się do naszej akcji i dzielenia się bezcennym darem życia – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się z kolei od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.

Ambulanse RCKiK zaopatrzone będą w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. – Personel medyczny korzysta z takiego samego sprzętu jak przy pobieraniu krwi w szpitalach czy przychodniach, w tym z jednorazowych strzykawek oraz igieł. Wiele osób, chcących oddać krew, obawia się samego zabiegu: bólu spowodowanego ukłuciem czy niepożądanych objawów. Warto jednak pamiętać, że pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne, a ten dar z punktu widzenia ludzkiego życia jest nie do przecenienia – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie krwi, uzyskają bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe.


Poborowi krwi towarzyszyć będą dodatkowe działania, których założeniem jest zwiększenie wiedzy Polaków nt. honorowego krwiodawstwa, udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Znajdą się wśród nich bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi, pokazy oraz nauka pierwszej pomocy, a także festyny i konkursy dla dzieci poświęcone honorowemu krwiodawstwu. Wszyscy chętni będą mogli również otrzymać materiały informacyjne oraz uzyskać bliższe informacje na temat honorowego krwiodawstwa w specjalnym punkcie „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.

W tym roku Grupa Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż organizują akcję honorowego krwiodawstwa już po raz szósty. Celem przewodnim „Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa oraz zachęcenie Polaków do dzielenia się krwią. Od początku istnienia akcji, Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać blisko 7600 litrów krwi.

Więcej informacji na temat akcji oraz harmonogram wizyt ambulansu będzie można znaleźć na plakatach i ulotkach, w Radiu Muszkieterów działającym na terenie sklepów, a także na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.intermarche.pl, www.bricomarche.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl.

Projekt i wykonanie: Mehowmy