Molo pełne organizacji

Organizacje pozarządowe to miejsca pełne młodych ludzi, to miejsca pełne pomysłów, to miejsca, w które warto się zaangażować, żeby poznać dlaczego warto, wystarczyło wziąć udział  w IX Sopockim Festynie Organizacji Pozarządowych na sopockim molo.


Impreza została zorganizowana po raz dziewiąty  przez  Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, przy współpracy z Kąpieliskiem Morskim, Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Sopot, Stowarzyszeniem Meander oraz Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych. SCOP jest organizacją, która zrzesza i wspiera organizacje pozarządowe realizujące działania na rzecz mieszkańców Sopotu. Doradza w zakresie pozyskiwania środków finansowych, zarządzania projektem, księgowości oraz służy wsparciem prawnym.


W całej imprezie wzięło udział sześćdziesiąt organizacji pozarządowych. O godzinie 11.30 spod Kościoła św. Jerzego ruszył kolorowy korowód, który przemierzył ulicę Monte Cassino i dotarł aż do Skweru Kuracyjnego, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Festynu. Zaśpiewał między innymi Chór Festiwalowy Mundus Cantat, a swoje umiejętności pokazali b-boye, czyli specjaliści od breakdance. Swoje możliwości zaprezentowała również Fundacja Dogtor, specjalista od dogoterapii.


Chwilę po godzinie 13 na scenie pojawił się Prezydent Miasta Sopotu, który wręczył „Sopockie Serce”, czyli nagrodę za znaczące osiągnięcia na rzecz miasta oraz jego mieszkańców dla  Stowarzyszenia Sopocki Dom. Same stowarzyszenie zostało założone w 2005 roku, ale historia dążenia do tego sukcesu liczy  ponad 20 lat. Stowarzyszenie zajmuje się przede wszystkim pomocą dla dzieci i ich rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji  życiowej. Stowarzyszenie prowadzi Ognisko Wychowawcze dla 30 sopockich dzieci i młodzieży. Dzieci odwiedzają Sopocki Dom po lekcjach, gdzie  zostają otoczone opieką wychowawców, pedagogów i psychologów. Specjaliści pomagają odrabiać lekcję, ale także można z nimi porozmawiać na każdy temat.


Jak mówi prezes stowarzyszenia, popularna „Mama Gosia” – Nie spodziewaliśmy się, aż tak dużego wyróżnienia, gdyż niewiele o nas słychać w mediach, wolimy się skupić na bezpośredniej pomocy, zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy,  każdy może pomóc –. Ze łzami szczęścia w oczach „Mama Gosia” wraz z współpracownikami dziękowała wszystkim, którzy składali jej gratulacje.


Organizacją, która została również wyróżniona, zajmując drugie miejsce zostało Sopockie Stowarzyszenie Kulturystyki i Rekreacji. Stowarzyszenie te zajmuje się propagowaniem sportu wśród dzieci i młodzieży. Integruje i edukuje najmłodszych w temacie zdrowego  i bezpiecznego trybu życia. Stowarzyszenie to stale powiększająca się, kilkunastoosobowa grupa młodzieży, która trenuje pod opieką Henryka Hryszkiewicza w małej „Siłowni u Henia” znajdującej się na ulicy Fiszera, oraz dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia także w Centrum Fitness „Kolaseum”. – Taka organizacja jest potrzebna w mieście, dzieciaki nie wiedzą co mają z sobą zrobić, Nasze Stowarzyszenie pomaga im w zorganizowaniu czasu, daje sprzęt, z którego mogą korzystać – mówi Joanna z Sopockiego Stowarzyszenia Kulturystyki i Rekreacji.


Festyn organizacji pozarządowych, to przede wszystkim całe mnóstwo możliwości dla każdego mieszkańca Trójmiasta. Możliwości spędzenia wolnego czasu, zebrania doświadczenia, poznania nowych ludzi i wiele, wiele innych, a wszystkie te możliwości znajdziecie na www.kiwi.org.pl


Eva

Projekt i wykonanie: Mehowmy