Młodzi polscy naukowcy podbijają świat

Na najważniejszym na świecie konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF w USA, 17-latkowie Joanna Jurek i Jerzy Szuniewicz zdobyli odpowiednio 4. i 3. nagrodę za projekty z medycyny oraz fizyki kwantowej. Inni młodzi Polacy, Estera Jurczyk, Jakub Pal i Mariusz Bielaszka zostali  docenieni na największym europejskim konkursie informatycznym Infomatrix w Rumunii, na którym zdobyli złote medale. Ci młodzi naukowcy są laureatami Festiwalu E(x)lory, którego Mecenasem jest Grupa LOTOS.


Na Intel ISEF, najważniejszym na świecie konkursie uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją, prezentowały się trzy polskie zespoły i aż dwa z nich zostały bardzo wysoko ocenione przez jury. Jerzy Szuniewicz z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobył 3. nagrodę w kategorii fizyka i astronomia. W kategorii medycyna i zdrowie wysoko oceniona została z kolei Joanna Jurek z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.


Z sukcesem młodzi naukowcy z Polski zaprezentowali się także na największym w Europie konkursie informatycznym Infomatrix, gdzie aż dwa polskie wynalazki zostały nagrodzone złotymi medalami. Estera Jurczyk i Jakub Pal z II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku otrzymali złoto za prototyp sondy stratosferycznej, która w odróżnieniu od tych wysyłanych na obecnie, nie wymagałby uzyskania pozwoleń radiowych i byłaby na tyle prosta, aby można było odtworzyć ją w warunkach domowych.


Foto: Facebook.com/Explory

Projekt i wykonanie: Mehowmy