Mindfulness (uważność) – warsztaty dla aktywistów i aktywistek

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza osoby działające w pomorskich organizacjach pozarządowych, lokalnych aktywistów, aktywistki na bezpłatne warsztaty w ramach Akademii Active Citizens: Mindfulness (uważność) – warsztaty wprowadzające dla aktywistów i aktywistek.

Data: 20-21 stycznia 2018 (sobota-niedziela), godziny 10.00-17.00 (sobota) i 10.00-15.00 (niedziela)

Osoba prowadząca: Monika Wądołowska.

Czym jest Mindfulness?

Najkrócej mówiąc jest to świadome kierowanie uwagi na chwilę bieżącą. Zdolność tę posiada każdy z nas, jednak w toku rozwoju i edukacji często uczymy się funkcjonować bardziej w naszym umyśle (fantazjując, nieustannie analizując, wspominając, rozpamiętując lub wybiegając myślą naprzód), aniżeli tam, gdzie naprawdę dzieje się nasze życie. Cierpimy na tym najczęściej my sami, ale także nasi bliscy. Na co dzień nasz umysł generuje tysiące myśli, których jesteśmy bardziej lub mniej świadomi. Często zatapiamy się w nich nie zdając sobie z tego sprawy. Bardzo rzadko też podchodzimy do nich z dystansem. Pozbawiamy siebie w ten sposób nie tylko wielu możliwości do zauważania i przeżywania przyjemności, ale także życia w sposób w pełni świadomy i obecny. Techniki pomagające rozwijać uważność bazują przede wszystkim na pracy z ciałem, dzięki czemu uczymy się nawiązywać zdrowszą relację w umysłem i wprowadzić w życie więcej równowagi. Sprzyja to lepszemu poznaniu siebie oraz swoich automatycznych, nawykowych sposobów reagowania. To pierwszy krok do tego, by móc je zmieniać lub świadomie kształtować nowe. Badania pokazują, że osoby regularnie praktykujące uważność doświadczają w swoim mniej stresu i napięcia z nim związanego, czują się bardziej zadowolone z życia i lepiej radzą sobie z przyjmowaniem jego wyzwań. Uważność polecana jest szczególnie osobom doświadczającym stresu w sowim życiu. Najlepszym momentem do rozpoczęcia nauki jest taka sytuacja życiowa, w której nie jesteśmy nim jednak nadmiernie obciążeni.

Zgłoszenia

Zapisy odbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.ikm.gda.pl. Formularz należy odesłać do 10.01.2018 r. na adres anna.urbanczyk@ikm.gda.pl lub w formie papierowej dostarczyć pod adres:

Anna Urbańczyk
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk

Więcej informacji: http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/2142364.html

Projekt i wykonanie: Mehowmy