Miłośnicy rolek spotykają się w Gdańsku

Rolki to przede wszystkim dobra zabawa i niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Dlaczego jednak nie założyć rolek i zamiast rekreacyjnej przejażdżki, nie zmierzyć się w maratonie z innymi pasjonatami tego sportu? Idealną ku temu okazją może być III Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy.

 

Już w najbliższą niedzielę na nowym torze wrotkarskim wokół stadionu PGE Arena w Gdańsku, spotkają się miłośnicy rolek, by zmierzyć się na dystansie 42 i 24 km. Organizatorzy spodziewają się około 700 uczestników z kraju i całej Europy, łącznie z najlepszymi zawodnikami w tej dyscyplinie. Maraton Sierpniowy, oprócz tego, iż posiada rangę zawodów Pucharu Świata w ramach cyklu World Inline Cup, będzie także Mistrzostwami Polski we wrotkarstwie długodystansowym wszystkich kategorii wiekowych. Po raz pierwszy zawody odbędą się na torze wrotkarskim przy PGE Arenie w Gdańsku, a 8 kilometrowa pętla przebiegała będzie torem wokół stadionu oraz ulicami Stadionową, Żaglową i Marynarki Polskiej, które na czas trwania zawodów zostaną wyłączone z ruchu kołowego.

 

Co zrobić aby wziąć udział w Maratonie? Wystarczy zarejestrować się, uiścić opłatę i zgłosić się do biura organizatora zawodów aby odebrać pakiet startowy. Termin zgłoszeń upływa 28.08.2011 o godzinie 9:00, a rejestracja za pośrednictwem strony internetowej kończy się 25.08.2011 o godzinie 23:59. Organizatorzy wymagają od startujących aktualnych badań lekarskich, a w przypadku osób niepełnoletnich dodatkowo pisemnej zgody rodziców na udział w zawodach. Każdy zawodnik musi posiadać kask ochronny, zalecane są też ochraniacze. Regulamin zawodów i koszt wpisowego dla startujących znajduje się na stronie: http://www.maratonsierpniowy.pl/puchar-regulamin.php

Dla kibiców wstęp na zawody jest bezpłatny.

 

Tegoroczny Maraton rozpoczyna społeczną kampanię pod hasłem „Koła, kółka jedna spółka”  mającą na celu umożliwienie wspólnego użytkowania przestrzeni publicznej przez miłośników każdej formy aktywności sportowej.

 

– Pomysł akcji narodził się w prosty sposób. Wystarczy pójść na ścieżkę rowerową, żeby zobaczyć jak policja przegania rolkarzy, na podstawie przepisów prawa tylko im znanym. Przestrzeń publiczna jest ograniczona, dlatego stwierdziliśmy, że nie należy budować murów, tam gdzie ich nie ma. Element władzy mamy już pokonany, mamy poparcie Miasta Gdańsk We wskazanych ścieżkach nadmorskich już niedługo mają zniknąć znaki, które wykluczają rolkarzy z ruchu. W ślady za nami ma pójść także Gdynia – mówi Wojciech Hartung, członek zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, pomysłodawca akcji „Koła, kółka jedna spółka”.

 

Akcja wychodzi naprzeciw potrzebom coraz większej rzeszy wrotkarzy i rowerzystów, dlatego warto wyciągnąć z piwnicy zakurzone rolki i wspomóc ich biorąc udział w imprezie.

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy