Międzynarodowy Rok Lasów zakończony

Lasy są źródłem tlenu, drewna, energii, a także są domem dla wielu roślin i zwierząt. Lasy są dla ludzi.

 

Przez cały rok leśnicy starali się udowodnić wszystkim, że stan lasów na Pomorzu jest dobry. Lesistość województwa pomorskiego wynosi 36% i jest zdecydowanie wyższa niż krajowa, która wynosi 29%. Powierzchnia lasów stale się powiększa, poprawia się ich stan zdrowotny, co jest wynikiem odpowiedzialnej gospodarki leśnej – przekonywali leśnicy w tym niezwykłym dla nich roku.

 

Ważnym przesłaniem godnym podkreślenia było hasło „Lasy są dla ludzi”. Co to znaczy? Nie to nie znaczy, że jako ludzie możemy wszędzie wejść, wszystko zerwać, zdeptać i wszędzie rozpalić ognisko. Lasy są dla ludzi, czyli są dla nas źródłem tlenu, drewna, energii, a także wielu innych towarów i usług, ponadto pochłaniają węgiel oraz zapewniają miejsca pracy i piękne środowisko do życia i wypoczynku człowieka. Lasy są dla ludzi, czyli wiele nam dają, a to nie równa się temu, że możemy wszystko z niego brać bez końca.

 

Leśnicy próbowali też zwrócić uwagę na zwiększenie atrakcyjności drewna jako surowca i źródła energii poprzez uświadomienie społeczeństwu zdolności odnawiania się lasów, a lasy na Pomorzu są dobrze zarządzane, więc nie ma problemu do zmartwień, że wkrótce w okolicy nie będziemy mieli ani jednego drzewa. Ponadto musimy pamiętać, że wykorzystując surowiec drzewny, dbamy o środowisko i wzbogacamy nasze codzienne życie, czyli będziemy bardziej ekologiczni jeżeli na przyszłe święta Bożego Narodzenia kupimy choinkę żywą, zamiast sztucznej. Fakt, że żywą choinkę trzeba oddać później najlepiej na kompost, zamiast wyrzucać ją do śmietnika, a więc jest o nieco więcej problemu dla nas, ale ze sztuczną choinką jest o wiele więcej problemu ma środowisko.

 

W Gdańsku średni wiek lasu to 80 lat, w Roku Lasów wyremontowano 25 kilometrów dróg i posadzono 300 000 drzew, to świetny wynik, nie niszczmy go.

 

 

 

 

Źródło: eko-samorzadowiec.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy