Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Szacuje się, że na świecie jest około miliarda głodujących osób, co oznacza, że co siódmy z nas cierpi z głodu. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności, dziś mamy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, aby walczyć z obojętnością.

 

Istnieje wiele sposobów walki z ubóstwem, lecz wielu z nas ich nie zna. Mimo wielu akcji wciąż zbyt mało się mówi o ludziach, którzy żyją w ubóstwie. Nie mówi się o problemach naszego społeczeństwa, a często informacje na temat biedy w Afryce lub Azji wydają nam się zbyt odległe, niezrozumiałe. Czujemy się bezradni wobec skali głodu. Mówimy sobie, że jeden człowiek niczego nie zmieni. Zmieni! Jeden człowiek może nakarmić jedno dziecko, sprawić, że będzie mu ciepło zimą. Mówimy sobie, że nas to nie dotyczy. Dotyczy! W krajach ubogich popełnianych jest więcej przestępstw, społeczeństwo jest gorzej wykształcone, gospodarka gorzej się rozwija, jest wyższa umieralność dzieci, ale przede wszystkim dotyczy nas odpowiedzialność za cierpienie drugiego człowieka.

 

Ważne jest, że pomagać można na wiele sposobów. Można podarować nie tylko jedzenie, ale także ubrania, książkę, pomocną dłoń, edukację, a nawet rodzinę. Jedną z najbardziej znanych organizacji pomocy potrzebującym jest Caritas. Instytucja ta zajmuje się nie tylko pomocą materialną, ale także tworzy różnego rodzaju ośrodki edukacyjne i medyczne. Jak pomóc? Można przelać pieniądze na konto Caritas, które trafią do osób potrzebujących. Polska i Szwajcarska organizacja Caritas zorganizowały pomoc dla osób głodujących w Somalii i Kenii, gdzie panuje ogromny głód z powodu panujących susz. Wystarczy wejść na stronę www.caritas.pl i przelać pieniądze na pomoc. Można także zostać wolontariuszem Caritas – uczestniczyć w zbieraniu funduszów, prowadzić szkolenia, pomagać potrzebującym, zobaczyć skutki naszej pomocy.

 

Czasami wystarczy jeszcze mniej, żeby komuś pomóc. Można przekazać 1% swojego podatku, kupić paczkę ryżu w sklepie na zbiórkę przedświąteczną. Odbywają się one w niemalże wszystkich dużych marketach w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Możemy kliknąć pajacyka na www.pajacyk.pl i nakarmić jedno dziecko w Polsce.

Sposobów jest całe mnóstwo – wystarczy chcieć.

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem to tylko pretekst do tego, by pomóc. Możemy robić to częściej. Pamiętajmy, że ubóstwo to problem nas wszystkich.

 

 

Ola Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy