Miasto apeluje do sklepów: zróbcie parkingi dla rowerzystów

Montaż stojaków rowerowych się opłaca. Klienci sklepów korzystający z rowerów nie tylko częściej dokonują zakupów, ale co niezwykle istotne, w skali miesiąca wydają więcej pieniędzy od osób poruszających się samochodami. Dlatego Miasto Gdańsk apeluje do właścicieli placówek handlowych, by tworzyli parkingi rowerowe. I podpowiada jak to zrobić.


W Gdańsku z roku na rok przybywa dróg rowerowych, miejsc parkingowych oraz rozwiązań infrastrukturalnych promujących komunikację rowerową. Naprzeciw oczekiwaniom osób poruszających się na rowerach coraz częściej wychodzą również sklepy, banki i inne tego typu placówki, zapewniając miejsca do parkowania rowerów. Niestety w wielu przypadkach proponowane rozwiązania są niefunkcjonalne. Brak odpowiedniej infrastruktury rowerowej niejednokrotnie powoduje, że klienci rezygnują z oferty danego obiektu. Tymczasem z badań prowadzonych w wielu miastach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych wynika, że montaż funkcjonalnych parkingów rowerowych szybko się zwraca.


W 2012 roku w Kopenhadze przebadano trzy tysiące osób, które w wybranym tygodniu marca wybrały się na zakupy. Okazało się, że 58% osób dotarło do sklepów i supermarketów pieszo lub rowerem, a zaledwie 20% samochodem. Klienci, którzy przyjechali do sklepów na rowerach, wydali w sumie 2,05 biliona € w skali roku, a klienci zmotoryzowani nieznacznie mniej bo 2,04 biliona €. Klienci podróżujący do sklepów rowerami jednorazowo wydawali około 30 € na wizytę, a kierowcy samochodów około 60 €, jednak ci pierwsi robili zakupy dwa razy częściej. Aż 26% respondentów, którzy chcieli pojechać na zakupy rowerem, zrezygnowało ze względu na złe warunki do zaparkowania roweru pod sklepem.

 

– Chcemy zachęcić właścicieli i ajentów gdańskich sklepów do zorganizowania przy swoich placówkach miejsc parkingowych dla rowerów. Aby ułatwić przygotowanie funkcjonalnego parkingu rowerowego opracowaliśmy standardy techniczne, które określają optymalną liczbę stojaków rowerowych oraz wskazują, gdzie najlepiej usytuować parking rowerowy i jakie stojaki pozwalają na bezpieczne i wygodne przypięcie roweru -mówi Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy.


W tym tygodniu list z apelem dotyczącym budowy parkingów oraz wytycznymi, podpisany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, trafi do ok. 130 gdańskich handlowców.

Projekt i wykonanie: Mehowmy