Masz za daleko do lekarza? Teraz on przyjedzie do Ciebie

Tylko co trzecia gdynianka uprawniona do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skorzystała z tego typu badań profilaktycznych. Aby ułatwić dostęp do tak istotnych badań, w trasę po Trójmieście rusza mammobus. Pierwszym przystankiem będą gdyńskie dzielnice Obłuże i Pogórze.

 
Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych i pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. 

 
W pierwszej kolejności badania w mammobusie można będzie wykonać:

– na Obłużu w dniach 14 – 18 lipca 2014 r. przy sklepie Kaufland, ul. Admirała Unruga 5;
– na Pogórzu w dniach 21 – 25 lipca 2014 r. przy Centrum Medycyny Rodzinnej, ul. Porębskiego 9;

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) i w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania, przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.

Projekt i wykonanie: Mehowmy