Marzenie wszystkich chłopców

Być strażakiem – to marzenie wielu chłopców. Oczywiście coraz częściej to marzenie wypierają marzenia o innych zawodach: być piłkarzem – to jest coś! Czemu chłopcy chcą być piłkarzami? Z tego samego powodu dla którego chcą być strażakami: wielkie, drogie samochody i ta chwała! Zawód strażaka to jednak coś więcej w głowach małych chłopców, bo strażak to prawdziwy bohater, ratuje, pomaga i zbawia świat.

 

Strażak to nie taki prosty zawód, jakby się mogło wydawać. Większość domów obecnie zbudowanych jest z cegieł, są wyposażone w przeróżne czujniki i mogłoby się wydawać, że strażak się po prostu nudzi. Tymczasem strażak nie tylko gasi pożary,  wyciąga ludzi z zawalonych budynków,  udziela pomocy przy wypadkach komunikacyjnych, pomaga przy powodziach i powalonych drzewach, a czasami nawet przyjeżdża, żeby po prostu ściągnąć drżącego kotka z drzewa. Pożary oczywiście wciąż się zdarzają, bo o ile nie płoną teraz drewniane ściany, to pożar wywołuje często elektronika: piecyki czy klimatyzatory.  Być strażakiem to wyzwanie, którego można się podjąć już od najmłodszych lat, żeby się sprawdzić, żeby mieć zajęcie, ale przede wszystkim, żeby się czegoś nauczyć.

 

MDP – to dobry początek, dla wszystkich myślących o przygodzie w straży. MDP to Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Czym się zajmuje? Przede wszystkim się uczy: ćwiczy sprawność, uczy się jak zapobiegać pożarom i jak na nie reagować , ale również, co wydaje się najatrakcyjniejsze z punktu widzenia początkujących strażaków –  wspieranie zawodowych strażaków w ich akcjach. Najbliższa sekcja MDP w Trójmieście znajduje się w Gdyni przy Zespole Szkół nr 12 Sucharskiego 10. Czym zajmuje się MDP w Gdyni?  MDP w Gdyni działa dość krótko, bo powstała w 2011 roku. Do tej pory wspierała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, 24 wolontariuszy zbierało pieniądze do puszek, a pozostała część drużyny zorganizowała specjalny pokaz.  Natomiast pod koniec listopada MDP Gdynia wzięła udział w akcji z prawdziwego zdarzenia! Po wichurach na Pomorzu, dzielnie wspierali zawodowych strażaków w akcji ratowniczej.

Chcę spróbować, co mam zrobić? Nie trzeba od razu w najbliższych planach umieścić stwierdzenia: „na pewno będę strażakiem”, żeby dołączyć do MDP. Do MDP mogą dołączyć  chłopcy i dziewczęta w wieku 12-18 lat, zamieszkani/zameldowani na terenie miasta Gdyni lub gminy sąsiadującej, którym znudził się komputer i chcą nauczyć się czegoś nowego. W  tej chwili gdyńska drużyna to ok. 35 osób., a członkowie drużyny przechodzą ciągłe i liczne szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego, chemicznego, biologicznego, wysokościowego, technicznego oraz ochrony przeciwpożarowej. Członkowie drużyny regularnie wyjeżdżają na wspólne biwaki, wycieczki czy obozy. Organizują również ogniska integracyjne  połączone z wieloma atrakcjami. Obecnie drużyna szykuje się do startu w zawodach sportowo-pożarniczych oraz do wojewódzkich zawodów w marszu na orientację.


Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza to spełnienie dziecięcych marzeń – zostać bohaterem jeszcze przed wejściem w dorosłe życie.

Foto: Jarek Tuszynski 

Projekt i wykonanie: Mehowmy