„Marcello” – Kino to nasza pasja

Z długopisem wybraliśmy się do Gdańskiego Centrum Filmowego, aby spotkać się z prezesem oraz członkami Stowarzyszenia Kulturalne Trójmiasto oraz Dydaktycznego Koła Filmowego „Marcello”.

 

Zostali złapani na gorącym uczynku – byli w trakcie organizacji cyklu projekcji filmowych „Słyszę, jestem widzem”, celem których jest danie możliwości odbioru sztuki wizualnej, poprzez audiodeskrypcję* – osobą niedowidzącym i niedosłyszącym.

 

W trakcie seansu, udało się uciąć pogawędkę z ekipą DKFu, podczas której wynikło, że działalność swą prowadzą od roku 2004, to data rejestracji stowarzyszenia. Pierwsze kroki jednak stawiali oni w Towarzystwie Przyjaciół Sopotu, wraz z którym organizowali pokazy odbywające się w nieistniejącym już, legendarnym kinie Polonia. Zrzeszenie to, z przyczyn finansowych musiało zakończyć swą działalność. Jednak ludzie, którzy je tworzyli zostali, i dalej wyrażali ogromne chęci kontynuacji swoich działań. Postanowili stać się niezależni. Popchnięci chęcią rozpoczęcia na nowo i odświeżenia swoich wizji- założyli własną organizację, która na dzień dzisiejszy liczy sobie 20 zaprzyjaźnionych ze sobą osób. A w swym dorobku, jak twierdzi prezes stowarzyszenia – Błażej Kroplewski, jest festiwal Najgorszych Filmów Świata (www.najgorszefilmyswiata.pl), który pod względem frekwencji dorównuje największym tego typu imprezom w Europie. Jako największy sukces pod względem artystycznym, wymieniona została impreza pod nazwą „Nieme na Żywo” (www.niemenazywo.pl), gdzie muzycy dogrywali ścieżki dźwiękowe pod nie mające głosu filmy, dając nielichy popis! Warto dodać, że miejscem, w którym odbywają się imprezy organizowane przez DKF „Marcello”, jest Kino Neptun.

 

Zapytani o najbliższą przyszłość, udzielili informacji, że mają w planach zorganizowanie i połączenie sztuki filmowej z malarską. Przed wejściem na seans, widz będzie miał możliwość zapoznania się z wystawami prac plastycznych, związanych z tematyką spotkania. Więcej szczegółów na ten temat podawać nie chcą, i dodają: – Zapraszamy do polubienia nas na fejsie (http://www.facebook.com). Tam znajdziecie wszystkie informacje o nas i organizowanych imprezach. To niezapomniana przygoda, wspaniali ludzie. Możliwość pracy przy największych festiwalach w Polsce. Kino, to nasza pasja – .

 

Kamil Kosik

 

 

*Audiodeskrypcja – obraz słowem malowany; jest to technika, przy której używa się bezprzewodowych słuchawek, w których słychać słowny opis znaczących scen wizualnych, takich jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy.

 

 

 

 

Foto: http://www.facebook.com/

Projekt i wykonanie: Mehowmy