Mamy oczko! Orkiestra zagra już dwudziesty pierwszy raz

Rusza wielka, zimowa tradycja, czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wielki finał w Gdańsku 13 stycznia 2013 roku na Targu Węglowym.

 

Temat

W tym roku Orkiestra zagra dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Polska medycyna dziecięca, to temat coroczny, ale seniorzy stanowią pewną nowość. Ten Finał, w znacznej części dedykowany ludziom w podeszłym wieku chorym na choroby przewlekłe, ma mieć również wymiar symboliczny, ma zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także i niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku. Pieniądze w tym roku zostaną podzielone: połowa zostanie wykorzystana na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowa na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

 

Orkiestra w efekcie 21. Finału planuje zakupić urządzenia takie jak:

  • łóżka o regulowanej wysokości z zabezpieczeniami

  • materace przeciwodleżynowe

  • statywy mobilne do kroplówek

  • ssaki elektryczne i akumulatorowe

  • pompy infuzyjne i pompy żywieniowe

  • sprzęt rehabilitacyjny typu rotory kończyn dolnych i górnych, tory do nauki chodzenia, czy rowery treningowe.

 

Po raz pierwszy Fundacja przeprowadziła badania opinii społecznej związane z planowanym celem zbiórki. Badanie przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC potwierdziło kierunek planów Fundacji. 91% respondentów zaakceptowało taki sposób wydatkowania środków zebranych w Finale.

 

 

WOŚP – co dzieje się w Polsce?

Licytacja Złotych Serduszek i Kart Telefonicznych. W tym w roku będą to jednak po raz pierwszy dwa rodzaje kart SIM wyprodukowane dla nas przez firmę Play. 100 kart pokrytych elementami z 24 karatowego złota oraz 21 kart z unikalnymi złotymi numerami. Akcja „Zostań Internetowym Ambasadorem”, każdy może wesprzeć akcje i przypomnieć swoim znajomym o Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. e-Serce, to internetowa zbiórka pieniędzy, której mechanizm polega na zaświecaniu przez Internautów pikseli. Całość utrzymana jest w konwencji zabawy. Użytkownicy na e-Sercu mogą coś narysować, napisać, wyznać komuś miłość, a potem podzielić się tą informacją ze znajomymi na najpopularniejszych serwisach społecznościowych. Blogerzy dla WOŚP, orkiestrowy znaczek i kartka pocztowa.

 

WOŚP – co dzieje się w Trójmieście?

W Gdańsku, jak co roku odbędzie się koncert na Targu Węglowym. Zagrają między innymi Afromental, Loka, Maciej Czaczyk, Lemon i Feel. Tematem gdańskiego koncertu jest: „Mam talent do pomagania”, pod kątem tematu wybierani byli również artyści – laureaci, uczestnicy, jurorzy, polskich talent show.

UWAGA! 1/3 Targu Węglowego od strony „Katowni” zostanie wyłączona z ruchu 11.01.2013 od godziny 5:00 rano, następnie 12.01.2013 o godzinie 5:00 strefa wyłączona z ruchu zostanie powiększona i obejmie cały Targ Węglowy, ruch na Targu Węglowym zostanie przywrócony 14.01.2013 o godzinie 18:00.

 

Sztaby i wolontariusze

W tym roku rejestracja sztabów trwała od 10 października do 23 listopada. W tym roku fundacja WOŚP zarejestrowała 1492 sztabów, 43 sztaby zagraniczne (między innymi w Padwie, Newcastle, Nowym Yorku, Reykjanesbaer, Cork i Dublinie), 136 imprez zamkniętych, a 22 firmy wystawią w swoich firmach skarbony stacjonarne. W momencie zaakceptowania prze Fundację WOŚP utworzenia sztabu – ruszała rekrutacja wolontariuszy. W największym, gdańskim sztabie przy Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku rekrutacja wolontariuszy, których sztab potrzebował 700, zakończyła się na długo przed czasem. W tym roku nowością przy rekrutacji była elektroniczna rejestracja wolontariuszy. Wolontariusze nie musieli wypełniać papierowych ankiet, elektroniczne ankiety wypełniała za nich osoba odpowiedzialna w sztabie. Po kilku dniach wolontariusze musieli jednak odwiedzić sztab ponownie, aby podpisać, tym razem już papierowe, specjalnie przygotowane przez Fundację WOŚP zobowiązanie wolontariusza do rzetelnego rozliczenia zebranych pieniędzy. W tym roku na ulice miast i wiosek, w Polsce i na świecie, wyjdzie 120 000 wolontariuszy zebranych w 1700 sztabów. W Trójmieście podczas XXI Finału będzie kwestowało łącznie 2355 wolontariuszy.

 

Puszki&Identyfikatory

W całej Polsce wydrukowano ich 150 000 sztuk. Autorem grafiki jest oczywiście Jurek Owsiak, dla którego zawsze bardzo ważne jest, aby były one jak najbardziej wesołe i przyjemne dla oka. Każda puszka posiada banderolę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Identyfikatory zawierają imię i nazwisko wolontariusza, zdjęcie, hologram, numer zbiórki oraz QR kod (każdy po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji na telefon, będzie mógł oznaczyć spotkanego wolontariusza, wolontariusz z największą liczbą odznaczeń, otrzyma od Fundacji WOŚP nagrody.

 

Aukcje, wydarzenia

Z początkiem grudnia, pod adresem http://aukcje.wosp.org.pl Fundacja razem z Allegro uruchomiła serwis aukcyjny. Korzystanie z serwisu jest całkowicie darmowe, a wszystkie wpłaty za przedmioty wpływają bezpośrednio na konto Fundacji. Sztaby w tym roku nie przyjmują przedmiotów na aukcje, umożliwiają kontakt pomiędzy sprzedającym a kupującym, ale także mogą pomagać osobą chcącym coś sprzedać w wystawieniu aukcji i jej nagłaśnianiu.

Jak korzystać z Allegro?

Ci, którzy są już zarejestrowani na Allegro komercyjnym mogą zalogować się na swoje dane, a Ci którzy jeszcze nie są zarejestrowani lub nie chcą korzystać ze swoich prywatnych loginów mogą szybko się zarejestrować. W dziale aukcji WOŚP rejestracja jest uproszczona i nie wymaga potwierdzenia listownego, Zaraz po zakończeniu rejestracji można wystawiać przedmioty. W 1848 aukcjach wystawionych na portalu http://aukcje.wosp.org.pl/ udało się już zebrać 51 118 zł.

 

Co już można licytować?

Autografy DŻEMU, para rękawic KSW z podpisem Mameda Khalidova, roczny zapas FRUGO, Puchar Świata FIS w narciarstwie biegowym ze Szklarskiej Poręby, całodniową wizytę na planie serialu wraz ze statystowaniem w jednej ze scen w szpitalu w Leśnej Górze, piłkę z autografem Bońka, wycieczkę po terminalu DCT w Gdańsku, czy suknię balową Ewy Drzyzgi z wizyty w Kambodży, Pokazowy bolid F1 Renault, Koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego, wizytę we Wstajesz i Wiesz z Jarosławem Kuźniarem, stół prowadzących Fakty TVN, szkolenie w ośrodku nurkowym Marynarki Wojennej, czy kolację z Januszem Palikotem oraz wiele, wiele więcej.

Projekt i wykonanie: Mehowmy