Lwy Północy na Wileńszczyźnie

Kibice Lechii ze Stowarzyszenia „Lwy Północy”, po kilku miesiacach zbiórki książek, zawieźli uzbierane tomy do polskiej biblioteki na Wileńszczyźnie.

 

Na Litwę wyjechali w dziewięcio osobowym składzie w czwartek 10.11.2011 wieczorem towarzyszyła im również druga ekipa, która wiozła na Wileńszczyznę biało-czerwoną flagę Lechii „Bóg Honor Ojczyzna”. Późną nocą kibice dojechali do Suwałk, gdzie mieli zaplanowany nocleg u Salezjanów.


W Wilnie „Lwy Pólnocy” wzięły udział w obchodach Święta Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu na Rossie, gdzie przy grobie, w którym złożone jest serce Józefa Piłsudskiego oraz prochy Jego Matki, złożyli pamiątkowy wieniec. Lwy rozwinęły również biało-czerwoną flagę i odpalili kilkanaście rac.


Na obchodach można było zobaczyć wiele delegacji z Polski, w oczy rzucała się duża ilość dzieci i młodzieży wileńskiej pochodzenia polskiego, które w skupieniu przeżywały rocznicę Dnia Niepodległości. Obchody na cmentarzu podsumował pięknym przemówieniem, polski proboszcz z jednej z parafii Wilna. „Lwy Północy” wzięły również udział w mszy odprawionej przez  ks. Jarosława Wąsowicza przy obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej.


W kolejnym dniu swojego pobytu kibice odwiedzili raz jeszcze cmentarz, a na grobie Marszałka ustawili biało-czerwony krzyż ze zniczy. Zwiedzili również całą nekropolię oraz wileńską starówkę. Ostatecznie kibice dotarli również do miasteczka Niemenczyn, gdzie w miejscowym Domu Kultury zostawili książki zebrane przed meczami ligowymi w Gdańsku.

 

 

 


Źródło: http://lwypolnocy.pl/

Projekt i wykonanie: Mehowmy