Londyńskie graffiti w Gdańsku

Graffiti to sztuka ulicy. Przez niektórych uważane za wybryki wandali, przez innych za arcydzieła sztuki współczesnej. Stało się ono już stałym elementem miejskiego krajobrazu. Mimo wielu kontrowersji jakie budzi, jest ostatnio w Trójmieście dość intensywnie promowane.

 

Gdańsk Dźwiga Muzę, Write For Your Rights, czy projekt artystyczny TransplantoGraffiti. To tylko niektóre imprezy, na których mogliśmy podziwiać artystów grafficiarzy, a to wszystko zaledwie w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Gdańsk jednak na tym nie poprzestaje. Zaczyna kolejną akcję promująca sztukę graffiti. Do Trójmiasta przyjechał londyński streetartowiec STIK. Będzie malował graffiti na Dolnym Mieście przy Szkole Podstawowej nr 65. 16 sierpnia ruszyły prace organizacyjne, dzień później STIK zaczął rysować swój obraz, a od czwartku uczy młodych entuzjastów street artu, sztuki graffiti. Warsztaty ruszyły 18 sierpnia i potrwają trzy dni. Prowadzone są w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Skierowane są przede wszystkim do młodzieży w wieku 13- 18 lat.

 

Działania STIKa mają stanowić zapowiedź większej imprezy, promującej kulturę brytyjską. Festiwal BRIT CULT odbędzie się na przełomie listopada i grudnia. W czasie jego trwania będziemy mieli okazję wziąć udział w szerszej gamie działań streetartowych, w kolejnych warsztatach edukacyjno- artystycznych, a także zapoznać się bliżej z kinem brytyjskim i sztuką wideo. Będzie to również dobra okazja do tego, by podyskutować o sztuce graffiti i całym nurcie street artu zarówno w wersji brytyjskiej jak i polskiej.

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy