Kulturalny sierpień

Wczoraj wieczorem, po raz czwarty oficjalnie rozpoczął się Festiwal Solidarity od Arts. To jedna z większych kulturalnych imprez w Polsce.


Czego możemy spodziewać się w tym roku? Przede wszystkim nie można przegapić koncertu Stańko+. Wielki, polski jazzman zaprosił najwybitniejszych muzyków z całego świata do Gdańska, by razem świętować swoje 70. urodziny. Gościem specjalnym będzie Quincy Jones. Koncert odbędzie się 11 sierpnia o 20.30 na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.


Dla zakochanych w futbolu i historii, polecamy premierę filmu Michała Bielawskiego „Munadial: Gra o wszystko”. Jest to dokument, opowiadający o występie reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1982 roku z perspektywy internowanych działaczy Solidarności. Film zaprezentowany zostanie 30 sierpnia o 18.00 w Kinie Neptun, bilety 10zł.


Warto również zobaczyć instalację przestrzenną Jerzego Janiszewskiego. Jest on twórcą logotypu Solidarności, a od lat prezentuje wielkoformatowe dzieła w przestrzeni miast m.in. w Madrycie czy Barcelonie. Teraz przygotował, specjalnie dla Gdańska projekt, którego motywem przewodnim jest…radość. Pomiędzy czterema, 20-metrowymi wieżami zawiśnie siatka z tysiącem kolorowych wstążek. Każdy przechodzień będzie mógł po prostu posiedzieć wśród nich, dotknać i posłuchać ich specyficznego szelestu. Wernisaż odbędzie się 17 sierpnia o 20.30, a podziwiać ją będzie można do końca września na skwerze przy Wielkim Młynie.


Szczegóły programu

 

Ola

 

 

 

Foto: Henryk Kotowski

Projekt i wykonanie: Mehowmy