Kontrolowane szaleństwo

– Rajdy są nieprzewidywalne, bo do końca nie wiadomo co się wydarzy – powiedział kiedyś polski kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz. Tak samo nieprzewidywalny jest codzienny ruch drogowy, w związku z tym warto na wszystkie niekontrolowane sytuacje przygotować się wcześniej, w sposób zupełnie kontrolowany.

 

W sobotę 20 sierpnia startuje II Eliminacje Rajdowych Samochodowych Mistrzostw okręgu Gdańskiego, Puchar Multiprojekt, czyli rajd dla każdego, kto posiada prawo jazdy, ubezpieczony samochód osobowy i przyjaciela, który zasiądzie w fotelu pilota (pilot musi mieć ukończone 17 lat). Jak mówi organizator, Krzysztof Kuliński – Na rajd przyjeżdżają kierowcy, którzy na co dzień uczestniczą w normalnym ruchu drogowym -.

 

Start w rajdzie nie jest obłożony specjalnymi obostrzeniami, nie ma też specjalnych wymagań co do samych samochodów – Generalnie samochód musi być sprawny, powinien posiadać sprawne hamulce, światła, kierunkowskazy, takie same opony na osi, niezbyt starty bieżnik i  ubezpieczenie OC i NW – tłumaczy organizator.

 

Rajd to doskonała okazja na szaleństwo, ale przede wszystkim nauka w najlepszym wydaniu, bo przez zabawę. Kierowcy startują w swoich samochodach i dzięki temu na otwartej przestrzeni mogą poznać jego możliwości, poczuć jak samochód zachowuje się przy dużych prędkościach i jak sprawdza się w zakrętach. Organizator rajdu – Automobilklub Orski, w ten sposób chce uczyć kierowców pokory, pomóc im zdobywać doświadczenie, co na pewno wpłynie później na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – To po prostu nauka zachowań samochodu przez zabawę. Uczymy się po to, bo lepiej jest polecieć na pustym placu i przy okazji skosić dwa, trzy pachołki, niż w normalnym ruchu drogowym wpaść na krawężnik, czy co gorsze zderzyć się z kimś – mówi Krzysztof Kuliński.

 

W rajdzie może wziąć udział 50 załóg. Zgłoszenia będą przyjmowane drogą elektroniczną do 19.08.2011. Swoją załogę można zgłosić wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie: www.akorski.pl, w którym należy uzupełnić dane osobowe kierowcy i pilota, a także wpisać podstawowe dane dotyczące samochodu. Dodatkowo należy opłacić wpisowe. W przypadku wcześniejszego zgłoszenia przez internet 60zł – dla załóg zrzeszonych w dowolnym automobilklubie, 80zł – dla załóg niezrzeszonych. W przypadku zgłoszeń w dniu imprezy 80zł – dla załóg zrzeszonych w dowolnym automobilklubie, 100zł – dla załóg niezrzeszonych.

Projekt i wykonanie: Mehowmy